יו"ר

יו"ר הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול בכנסת; חברת ועדת הפנים והגנת הסביבה; יו"ר משותף של השדולה לתחבורה בת-קיימא; יו"ר משותף של שדולת העירוניות.

השכלה ופעילות אקדמית:

בוגרת האוניברסיטה העברית בכלכלה ובפסיכולוגיה, ואוניברסיטת תל אביב במשפטים. בעלת תואר שני בפסיכולוגיה חברתית מאוניברסיטת בן גוריון, מחקר בנושא שימור וג'נטריפיקציה. מרצה במחלקה למנהל ומדיניות ציבורית במכללת ספיר ובמרכז הבין תחומי הרצליה.

פעילות ציבורית קודמת:

לשעבר חברת מועצת עיריית תל אביב יפו מטעם מרצ;  יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, חברת הנהלת העירייה, חברת ועדת הכספים, חברת הוועדה לדיור בר השגה; חברת דירקטוריון ברשות לפיתוח כלכלי תל אביב יפו (תאגיד עירוני), יו"ר ועדת הביקורת; חברת ועד מנהל בארגון ישראל בשביל אופניים, חברת פורום ארגונים התחבורה;  לשעבר עוזרת פרלמנטרית לח"כ רן כהן.

תוכלו למצוא פרסומים קבועים ומידע שוטף כאן באתר, בפרופיל הפייסבוק שלי ובחשבון הטוויטר שלי

פעילותי בכנסת:

הכנסת ה-20:

התמניתי לעמוד בראש הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול, כאשר זוהי הפעם הראשונה שתומכת לגליזציה ואי-הפללה עומדת בראש ועדה זו. אני גאה לומר שהצלחתי בפעילותי כיו"ר הוועדה, שהצטרפה לשנים קודמות של מאבק בנושא, להביא לשינוי משמעותי ביחס לשימוש בקנאביס.

ההישגים הגדולים כוללים את ההחלטה להפסיק להפליל צרכני קנאביס והרפורמה בתחום הקנאביס הרפואי. בשני המקרים מדובר בתוצאה שהגיעה לאחר שנים של מאבק, של השתתפות באינספור דיונים בנושא, הצגת מחקרים ונתונים מהארץ ומהעולם ושימוש בכל דרך אפשרית על מנת להסביר ולשכנע שמשתמשי קנאביס אינם פושעים אלא אנשים נורמטיביים.

השתתפתי בכנס האחרון של הוועידה כחברה במשלחת הישראלית ולקחתי חלק באישור מסמך המדיניות החדש של ועדת האו"ם לנושא המאבק בסמים, הממליץ על התמקדות בטיפול ובריאות כדרך הנכונה והאפקטיבית ביותר להתמודדות עם בעיית הסמים בעולם. בכל העולם אנו רואים מגמה של מעבר ללגליזציה ודה-קרימינליזציה ואין סיבה שישראל תישאר מאחור

פעלנו להקלה על חולים הזקוקים לקנאביס רפואי בשורה של דיונים בנושאים שונים, בין היתר מניעת טיפול על ידי קופות החולים, טיפול בחולי פוסט טראומה, חידוש רישיונות קנאביס, סוגיית הנהיגה וקנאביס, קביעת סיווג בטחונימחיקת רישום פלילי ועוד. ליווינו מקרוב ואנו עדיין מלווים את הרפורמה בתחום הקנאביס הרפואי אשר הוכרזה על ידי שר הבריאות יעקב ליצמן בוועדה, עד לסיומה שבו יוכלו חולים לקבל קנאביס רפואי בקלות ומהירות.

לצד הדרך המשמעותית שעשינו בתחום הקנאביס המשכתי לפעול בנושאי הליבה שלי – צדק חברתי, חופש וזכויות נשים. אני גאה לספר כי שלוש הצעות חוק שיזמתי והובלתי נכנסו לספר החוקים בשנה האחרונה ונהפכו למציאות.

הראשונה היא חופשת לידה לאבות – לראשונה בישראל הוכרזה חופשת לידה בת ששה ימים לאבות בלבד, אשר תיצור משפחה שוויונית יותר עם שני הורים מטפלים כבר מרגע הלידה, ותמנע את התלות של ההורים ברצון הטוב של המעסיק של האב.

חופש בחירה בלידה – גם נשים שיולדות בבית יקבלו מענק לידה, שעד היום היה נשלל מהן בגלל סיבות היסטוריות ולא רלבנטיות. נשים זכאיות לבחור ללדת בבית ולא להיפגע מכך כלכלית.

דמי לידה אופטימליים – חוק שמונע פגיעה בעובדות שמצמצמות בעבודתן לקראות הלידה. אחרי שינוי החוק גובה דמי הלידה הוא הגבוה מבין שניים: הסכום הממוצע של משכורות שלושת החודשים האחרונים, או משכורות ששת החודשים האחרונים טרם יצאה האם לחופשת לידה.

הכנסת ה-19:

הקמתי את שדולת העירוניות והשדולה לתחבורה בת קיימא, ובהן הבאתי גישה חדשה המקשרת בין משבר הדיור ומחירי הדירות בישראל ובין היכולת לנוע בתחבורה יעילה, בין תכנון עירוני מקיים ומכיל ובין הוצאות משק הבית.

שדולת העירוניות נועדה לקדם את ההבנה שעירוניות היא משאב שיש לנצל היטב, בחוכמה, בתכנון נכון וארוך טווח. כישלון הממשלות האחרונות להתמודד עם משבר הדיור מוכיח לנו שצריך לצאת מהתפיסה לפיה הפתרון טמון בשכונה פרברית יקרה נוספת שעלות בנייתה גבוהה פי ארבעה (!) מבנייה בעיר קיימת. ישראל חייבת להתקדם לתובנה כי צריך לנצל בצורה טובה יותר את הערים הקיימות, להרחיבן, לצופפן, להשקיע בתחבורה ציבורית, שבילי אופניים ומדרכות במקום בעוד נתיבים ומקומות חניה.

השדולה לתחבורה בת קיימא נועדה גם היא ליצור שיח חדש. ההסתכלות של המדינה על התחום התמקדה לחלוטין בתחבורה מושתתת רכב פרטי יקר ומזהם, ואני ביקשתי לשנות את השיח הזה ולהעמיד בראשו את התחבורה הציבורית, את הרכבת, האוטובוס, האופניים וגם את הולכי הרגל. השדולה חשפה את פערי ההשקעה בתחבורה ציבורית בין ישראל לעולם, את פערי ההשקעה בתחום בין יהודים לערבים, ונאבקה בקיצוץ תקציבי פיתוח התחבורה. כמו כן עסקנו בשיפור שירות הרב קו, בבעיית הצפיפות בקווי האוטובוס ובתיווך בין העיריות ומשרד התחבורה בפיתוח תחום שבילי האופניים.

מתוך ועדת הפנים והגנת הסביבה מוניתי לעמוד בראש ועדת משנה לנושא חופי ישראל. הובלנו גישה לפיה חוף הים הוא משאב טבע ציבורי שהגישה אליו צריכה להישאר חופשית וכמה שפחות ממוסחרת.

נושא נוסף שאותו הובלתי הוא מאבק לאי-הפללה של קנביס. עבור עשרות אלפי חולות וחולים, קנביס הוא תרופה ייחודית שיכולה להביא מזור למחלות וסימפטומים של כאב ששילוב של בורות שומרנות מונעים מהם. עבור מאות אלפי אחרים, עישון קנביס בשעות הפנאי הוא חלק מאורח חיים של אנשים בוגרים, עובדים ומתפקדים שאין שום סיבה להפליל. מדיניות קנביס היא נושא שנמצא בשינוי בכל העולם, ובשנתיים האחרונות תרמתי כאן בישראל לנורמליזציה של השיח. כתבתי הצעות חוק, תרגמתי דוחות של האו"ם ומדינות אחרות והזמנתי מחקרים (את כל החומר ניתן למצוא כאן באתר שלי) על מנת להביא לשינוי מדיניות בנושא זה גם בישראל.

הייתי ממובילות המאבקים נגד גזילת משאבי הטבע על ידי טייקונים. בין המאבקים שלקחתי בהם חלק בשנתיים האחרונות היו מסקנות ועדות ששינסקי; מאבק תושבי ערד נגד מכרה הפוספטים; מאבק נגד קידוחי הנפט בגולן; נגד הכוונה להרחיב את בתי הזיקוק בחיפה; בנושא הרכבת לאילת; עם תושבות ותושבי עמק חפר וחוף הכרמל בכוונת המדינה לבנות מתקני זיקוק גז באזור.

זכויות נשים ואדם הן נושא שזורם בדמי מזה שנים. בין הצעות החוק שהגשתי בכנסת האחרונה בנושא זה ניתן למנות את חופשת לידה לגברים; תשלום תוך 30 יום לפרילאנסרים; חדרי הנקה במקומות ציבוריים ואיסור הטרדת מניקות; זכויות הדייר בדיור ציבורי; איסור אפליית סטודנטים; איסור אפליית אנשים בעלי עודף משקל; סיוע לקטינים נפגעי עבירות מין או אלימות; איסור אפליה בקבלת טיפול רפואי ועוד הצעות רבות אחרות. בנוסף אני מהפעילות הקבועות במאבק הארוך נגד המאגר הביומטרי .

בכנסת הזאת הגנתי גם על זכויות בעלי החיים, החוליה החלשה והפגועה ביותר בשרשרת. במסגרת עבודתי בכנסת פעלתי נגד קרבות כלבים והמשך הרבעת כלבים המשמשים לקרבות; הגשתי שאילתות, הצעות לסדר ובקשות לדיונים מהירים סביב תנאי הגידול והאחזקה של תרנגולות וחזירים; הובלתי יחד עם שותפים נוספים את יוזמות לצמצום צריכת מזון מן החי והגברת מודעות בנושא; והגשתי הצעת חוק להכללת חובה של מנות טבעוניות בקפיטריות של מוסדות ציבור. מבחינה אישית עברתי לפני מספר חודשים לתזונה טבעונית, צעד לא פשוט שאני גאה בו.

ניתן ליצור אתי קשר פה באתר, בעמוד הפייסבוק או במייל tzandberg@knesset.gov.il

או באמצעות פנייה לצוות שלי:

לב ים גונן | ניהול לשכה
052-291-5003 | mail@tamarzandberg.co.il

ניב שובל | יועץ פרלמנטרי
052-809-0137 | tzandberg@knesset.gov.il

ליטל שוורץ | דוברת
052-397-7373 | litalschwartz3@gmail.com