אתמול דן בית נבחרי ההסתדרות (בינ"ה) בתקציב ההסתדרות לשנת 2013, בסך חצי מיליארד שקל. בניגוד לתקנון, הדורש להניח את התקציב על שולחן חברות וחברי בינ"ה עד 10 בצדמבר בכל שנה, התקציב הוגש לנו אתמול, 30 בדצמבר, שעות ספורות לפני שנדרשנו לאשרו.

למרות עליה של 10 מיליון שקל בתקציב, ולמרות שהוא כולל הקמת שני אגפים חדשים, אחד מהם שמוגדר "אגף בהתהוות" ומהווה מס פוליטי לאחד מחברי הקואליציה, התקציב כולל קיצוץ חד של 25% בתקציב הסיעות.

אמש עתרנו – סיעת הבית החברתי לבית המשפט במחוזי בדרישה לעכב את הקיצוץ. הדיון יתקיים בימים הקרובים. להלן דבריי בישיבה אתמול:

עופר עיני, חברות וחברי בינ"ה.

אני רוצה להזהיר אותך מראש. אנחנו יודעים שהתרגלת לשלטון יחיד ולכך שהרעש היחיד שנשמע בישיבות בינ"ה הוא רעש מחיאות הכפיים של כל עושי דבריך. הימים האלו נגמרו. בבחירות אמנם לא נבחרנו להוביל את ההסתדרות אבל נבחרנו לשרת את ציבור העובדות והעובדים מהאופוזיציה. ועכשיו אנחנו אופוזיציה שעוקבת אחרי כל צעד ושעל שלך ולא תהסס להגיד את הדברים הקשים ביותר כשאתה סוטה מהדרך. אז בוא נגיד את האמת – מאז הבחירות זה לא זה. גם אתה יודע את זה. גם האחיות שנאבקו עכשיו את אחד המאבקים החשובים והצודקים בשנים האחרונות יודעות את זה.

המאבק של אותן אחיות אמיצות יכל להיות שעתך הגדולה. היית יכול להעמיד לרשותן את כל עוצמתה של ההסתדרות על חצי מיליון העובדים המאוגדים בה, יכולת לקרוא לסולידאריות  שהייתה מוסיפה להן המון כוח, היית יכול להתעמת עם האוצר, אבל בחרת הפוך. בחרת לשחרר הצהרות רפות בתקשורת, לקרוץ לראש הממשלה ולשר אוצר ולתפור הסכם שמפקיר אותן. להגיד שהופתענו? ממש לא. כך נהגת גם במאבק העובדות הסוציאליות, כך נהגת במאבק עובדי הקבלן וכך אתה נוהג גם עכשיו. כך אתה נוהג בקבוצות שלא אוחזות בשאלטר. כך אתה נוהג בקבוצות שזקוקות להסתדרות בשביל הגנה אמיתית על זכויותיהן ולא בשביל להשיג עוצמה פוליטית או ג'ובים.

כל ההתנהלות הזאת, בתקופת כהונתך ואפילו ביתר שאת אחרי הבחירות, מעידה כי הדברים שדרשנו שרירים וקיימים היום יותר מתמיד. אמרנו שההסתדרות צריכה להיות ארגון עובדים אקטיבי, יוזם, מתרחב לתחומים ולסקטורים שההסתדרות מזמן עזבה; אמרנו שההסתדרות צריכה להיות תנועה חברתית עממית שנלחמת גם ברחוב עבור הציבור הישראלי שהוא השדרה של ציבור העובדים; וחשוב מכל בימים אלה – דיברנו על דמוקרטיזציה של הארגון, על ההסתדרות שתשתף את העובדים בקבלת החלטות ותאפשר חופש פעולה לוועדים, תספק להם אוטונומיה, שלא ההסתדרות לא תעמוד במקום הוועדים, אלא לצידם. לדברים האלה יש גם משמעות פרוצדורלית, למשל שבמוסדות ההסתדרות לא יכהנו עובדי ההסתדרות, ושחברי ועדי עובדים יוגבלו בתקופת כהונתם.

אז נכון, לא נעים לשמוע את הדברים האלה. לא נעים שיש אופוזיציה שלא מאפשרת לך לטאטא דברים מתחת לשטיח. לא נעים שאנשיך צריכים לשבת כאן ולשמוע את האמת על התנהלותך. אבל עכשיו בא לידי ביטוי בדיוק מה שדיברנו עליו, כאשר אתה מנסה לנצל את הצבעת התקציב הזאת כדי לחסל את האופוזיציה בצורה פחדנית על ידי יבוש התקציבים המגיעים לה. כל זה מוגש בעטיפה מתחסדת של נימוקים שאין בינם ובין האמת דבר.

האם כשאתה יושב עם עצמך לבד אתה מאמין לסיפורים שאתה מנסה למכור לנו? הרי כולם יודעים שבקופת סיעתך ישנם היום 13 מיליון שקלים, וזה אחרי מערכת בחירות בה הוצאת עשרות מיליונים. אתה רוצה להיות מוסרי? החזר עוד היום את הכסף הזה לקופת ההסתדרות או לכל הפחות חשוף בפני הציבור את הסכומים אותם הוצאת על קמפיין הבחירות ואת מקורם. אנחנו מוכנים לחשוף הכל היום. לנו אין מה להסתיר.

שינוי כללי המשחק תוך כדי תנועה הוא צעד שמריח מנקמנות ומחוסר יושר. אנשים שיושבים כאן, ואנשים שאינם נמצאים כאן הלכו אל הבנק ולקחו הלוואות כדי לקיים דמוקרטיה אמיתית בהסתדרות. הם התבססו על כללי המימון שאתה בעצמך קבעת. יש לנו שאלה אליך מר עיני: אתה יודע מה זה להביא כסף מהבית? הרי גם הבית שלך הוא בית שנרכש על חשבון ההסתדרות. גם הרכב, גם ההוצאות.

אם אתה רוצה לקצץ רבע מכספי מימון הסיעות עשה זאת בצורה הוגנת. החזר את הכסף שבקופת הסיעה שלך ובעוד שנתיים ניישר כולנו קו. אם תתעקש ותחשוב שכך תשבור את האופוזיציה יש לך טעות גדולה.

אופוזיציה היא לא כסף, אופוזיציה היא רוח וממנה יש לנו בשפע. ככל שתענה אותנו כן נרבה וכן נפרוץ, כי אנחנו מאמינים בצדקת דרכנו. נמשיך להילחם ביתר שאת, כי המלחמה הזאת היא לא רק מלחמה פוליטית, היא מלחמה על ערכים, על מוסר, על דמוקרטיה. ערכים שקצת חסרים בבית הזה.