בואו נדבר על מריחואנה. בלי ליפול לאותו שיח ישן על "סמים קלים" או "אין דבר כזה סמים קלים", בלי דעות קדומות. בואו נדבר עובדות.

קנאביס נמצא בשימוש בני אדם אלפי שנים, בין היתר לצרכים רוחניים וטקסים דתיים. בדומה לאלכוהול. קנאביס הוצא מחוץ לחוק בארה"ב בשנת 1937, ע"י אותו מחוקק שלא ראה לנכון לתת לשחורים זכות להצביע, ושמספר שנים לפני כן הטיל חוק יובש האוסר על צריכה ומכירה של אלכוהול. שלושה עשורים לאחר מכן, השחורים באמריקה כבר הלכו להצביע. האלכוהול כבר מזמן חוקי. האיסור על קנאביס לעומת זאת, התפשט ברחבי העולם, ושרד במרבית המדינות גם 80 שנה לאחר מכן.

הסיבה לכך לא לגמרי ברורה. אלכוהול שהוא סם מזיק יותר, חוקי ברוב מדינות העולם. על סיגריות וקפה, שניהם ממכרים יותר, אין בכלל שאלה. אז אולי יש כזה דבר סמים קלים? רגע, הבטחתי  שלא נגיע לשם. קבוצות כוח ולובי של יצרני הנ"ל? יתכן, אבל הבטחתי עובדות. אז העובדה היא שלגבי השפעותיו השליליות של קנאביס, שהיוו את הסיבות הרשמיות לאיסורו בחוק (ב- 1937 כן?), יש המון ספקות.  אך על אף כל המחקרים החדשים והתגליות בתחום, נדיר למצוא נבחר או נבחרת ציבור שידברו בעד זה. נכון, גם רוב הציבור נרתע מהמחשבה להתיר את השימוש בסם. זה בסדר, אל תשכחו שגם תורת האבולוציה לא התקבלה כעובדה מדעית מיד עם פרסומה. גם העישון לצרכים רפואיים עורר סערה כשהוצע לראשונה והנה היום היתרונות שהוא מציע לחולים כרוניים הסובלים מכאבים ברורים וידועים, ואין (כמעט) עוררין על הנוהל.

ומה הלאה? האם לא הגיע הזמן להרחיב את הדיבור ולכלול  את שאר האוכלוסייה? עם יד על הלב, כמה מכם ומכן עישנו מריחואנה? כמה מכם עדיין מעשנים (מדי פעם נחשב) או מכירות אנשים שמעשנים? בואו נודה: בישראל כמו בעולם קנאביס הוא חלק מאורח חיים נורמטיבי לחלוטין  שיצא לו מוניטין רע ("סטלנים") ולא מוצדק. אורח החיים הזה מונה כמעט 10% מהציבור הישראלי בגילאי 18-40, וזה על פי נתוני הרשות למלחמה בסמים. רציתם עובדות לא? כולנו מכירות ומכירים נתונים גבוהים יותר.

נתונים אלה קוראים ללגליזציה, או לפחות לאי-הפללה, כפי שמופיע במצע מרצ, המפלגה היחידה המתייחסת לנושא. המשמעות המעשית היא שהמדינה לא תבזבז כוחות ומשאבים של המשטרה ושל בתי המשפט שלא לצורך, ברדיפה אחרי משתמשים פרטיים, ושחייהם של אלו שנתפסו לא יוכתמו בשל כך. לא מדובר בפושעים. יתר על כן, לא יתכן שהשימוש בסמים קלים וקשים (ובשלב זה אני כבר מרשה לעצמי לעשות את ההבחנה) יטופל באופן זהה. המאמץ העיקרי חייב להתמקד במאבק בסוחרי הסמים הקשים, חינוך למניעה, בהפעלת תכניות גמילה מסודרות ובליווי נגמלים לאחר התהליך. כמובן שאת הדין עם אלו אשר סיכנו אחרים בעת הצריכה האישית שלהם, ונהיגה תחת השפעה היא הדוגמה הטובה ביותר, יש למצות. באופן דומה האיסור על עישון במקומות ציבוריים בעינו עומד ויש לכלול תחתיו גם את עישון המריחואנה.

יש לציין  שהרציונל מאחורי תמיכת מרצ במדיניות אי-הפללה אינו רעיון אולטרה-ליברלי חופש הפרט לעשות כל העולה על רוחו, כי אם הרעיון שיש להתמודד עם צריכת המריחואנה בדרכים יצירתיות אשר הוכחו גם כמועילות יותר. מרצ ואני נחושים לפעול נגד השימוש בסמים קשים. בין היתר אנו קוראים להקמת ועדת מומחים במשרד הבריאות למעקב אחר סמים חוקיים ולא חוקיים המופצים בישראל, דירוגם לפי רמת הסיכון הבריאותי ופרסום ממצאיה בעיתונות, באינטרנט, בבתי ספר ובמועדוני לילה; ולחיזוק עוצמתה ויכולותיה של הרשות למלחמה בסמים והגדלת תקציבה, כך שתהיה מסוגלת לקיים תוכניות מניעה חינוכיות והסברתיות ולהרחיב את פעילותם של המוסדות לגמילה מסמים. לכל אלה אין דבר וחצי דבר עם חיפוש משתמשי הקנאביס מתחת לפנס, והפללתם המיושנת והבלתי מוצדקת.