פוסט מתוך הבלוג שלי בסלונה:

רק סיימנו את הבחירות והנה אנו נדרשות למאבק נוסף.

נתן אשל, מי שהיה ראש הסגל בלשכתו של ראש הממשלה נתניהו. לפני פחות שנה התפטר מתפקידו במסגרת עסקת טיעון עם נציבות שירות המדינה במהלכה הודה בפגיעה במשמעת בשירות המדינה והתנהגות בלתי הולמת כלפי אחת העובדות בלשכה. אשל הודה כי קיים יחסים לא ראויים של "קרבה יתרה" עם העובדת, צילם אותה "בצורות לא מקובלות" ללא רשותה ואף חיטט בתיבת הדואר האלקטרונית האישית שלה. את כל הפרטים שהשיג העביר לגורמים שונים במשרד ללא שהייתה כל הצדקה עניינית לכך. במסגרת הסדר הטיעון, סוכם על העמדתו לדין משמעתי וקבלת עונש של נזיפה חמורה, תמורת התפטרותו משירות המדינה והתחייבות כי לא ישוב לשרת בשירות המדינה בעתיד.

עם היוודע הסדר הטיעון התבטא היועץ המשפטי לממשלה בעיתונות כי הרחקתו של אשל משירות המדינה וענישתו "מהווה מסר ערכי כלפי כל עובדי המדינה, בכירים ככל שיהיו, שלפיו אין לעבור לסדר היום על תופעות כמו אלה שנמסר בחקירה".

אולם חודשים בודדים לאחר מכן, עלו דיווחים על כך שמר אשל ממשיך בפעילות מטעם בנימין נתניהו. בין היתר מיוחס לו המשא ומתן הקואליציוני שהוביל להצטרפותה של קדימה לממשלה בשנה שעברה. דברים אלו הובילו לפניה של עמותת "אומ"ץ" ליועץ המשפטי ולמבקר המדינה.

בשבוע האחרון נגדשה הסאה לחלוטין, כאשר התבשרנו השבוע על חזרתו הרשמית של מר אשל לחיים הציבוריים בתפקיד יועץ לראש הממשלה האמון על הרכבת הקואליציה הבא – מרכיב משמעותי בדמוקרטיה הישראלית ובעיצוב חיי אזרחיות ואזרחי ישראל בשנים הקרובות.

בפייסבוק התארגנה קבוצה מרשימה של נשים הקוראות לראשי וראשות המפלגות שלא לשבת לשולחן המו"מ עם אשל. דף הפייסבוק שריכז את הנושא הביא אליו תוך יממה כ-4000 נשים ואנשים אשר תומכים במטרה. בנוסף, פניתי אתמול ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לאכוף את הסדר הטיעון ויורה לראש הממשלה שלא לשלב את אשל בתפקיד ציבורי.

בעקבות הלחץ הציבורי שחררה מפלגת "יש עתיד" הצהרה כי לא תשא ותיתן עם אשל, ובעקבותיה גם מפלגת "הבית היהודי".

כמובן שהדברים לא הסתיימו בזה, גברים בעמדות בכירות לא נוטים לוותר על כוחם ומעמדם בקלות.

הסיפור אינו רק סיפורו של נתן אשל – אלא גם סיפורו של סולם הערכים של ראש הממשלה, לשכתו, הממשלה והמדינה שלנו. תחושת בטחונן של נשים ונורמות של מוסר, התנהגות ושמירה על החוק – זוכות כנראה לעדיפות נמוכה יותר מאינטרסים פוליטיים.

אתמול התראיינתי בנושא ברדיו, ומייד לאחר הריאיון זכיתי למייל מאשל בכבודו ובעצמו. הוא הזכיר לי בטובו כי אין לי חסינות מפני לשון הרע. בהמשך כתב כי "אין לי ועליי טענה של הטרדה ובוודאי לא מינית ואין עליי כל הגבלה לפעילות ציבורית". הוא סיים בבקשה כי אתקן את המעוות ואחדול מלשון הרע.

כולנו קראנו ושמענו מה היה המעשים המדוברים בגינם סוכמה עסקת הטיעון המקלה. נאשמים רבים נהנים ממכבסת המילים שהסדרי הטיעון מעניקים לפשעיהם, בעוד הנפגעות סובלות ממעשיהם ורואות איך אותם אנשים חוזרים שוב ושוב לזירת הפשע, שהיא סביבת העבודה. ראינו את אותו הדבר קורה עם הסדר הטיעון המקל של ראש עיריית שדרות, מוטי מלכה, שכל זמן המשפט נגדו המשיך לעבוד בעירייה – באותו המקום בו התבצעו המעשים בהם הוא הואשם.

מסתבר שנתן אשל מתחיל לרדוף אחר אלה שמחפשות צדק. אתמול עם האיום בדיבה כנגדי, והיום על רויטל מדר האמיצה, מי שיזמה את המחאה כנגדו וגייסה למאבק אלפים. מסתבר שהוא ממשיך באותה דרך שהביאה אותו לעזוב את השירות הציבורי תוך התחייבות שלא ישוב. הפרקטיקה של כיבוס מילים לכדי עברות משמעת והתנהגות ״לא ראויה״ מוכרת ממקרים רבים בעבר, כמו גם השיטות של רדיפת האמיצות והאמיצים שמרימים קולם. איומים בדיבה לא יעצרו אותנו. ביחד כוחנו גדול וקולנו ישמע.

אנחנו מבקשות דבר פשוט: פטרו אותנו מנוכחותו בחיים הציבוריים של נתן אשל, כפי שנקבע בהסדר הטיעון.