השבוע קיבלתי פנייה מרגשת מתלמידי ותלמידות שכבה ט' מבית הספר "הכפר הירוק", בה ביקשו ממני להצטרף למאבק שלהם/ן במודל היופי.

הפרוייקט והפנייה ריגשו אותי ושימחו אותי מאוד.

פניתי למנכ"ל משרד החינוך בבקשה להכניס לתכנית הלימודים תכנים מגדריים.

 

 

אני מזמינה אתכם ואתכן להצטרף גם כן למאבק עם התלמידים והתלמידות דרך העצומה והקבוצה בפייסבוק:

הקבוצה בפייסבוק

העצומה לחינוך מגדרי

 

הנה המכתב שקיבלתי והתשובה שלי:

לכבוד: ח"כ תמר זנדברג

הנידון: מאבק מודל היופי

שלום וברכה מר/גב' (שם ח"כ),

ברצוננו להסב את תשומת לבך לנושא הסובב אותנו יום יום, נושא שתמיד אקטואלי בדרך כזו או אחרת – מודל היופי.אמנם, מדובר בסוגיה מורכבת וסבוכה ולכאורה, בלתי ניתנת לשינוי, אך אנו בבית הספר "הכפר הירוק" מאמינים/ות אחרת, ומאמינים/ות שבעזרתך ניתן יהיה להציבהעל סדר היום הציבורי.

אנחנו, תלמידי שכבת ט' מבית הספר "הכפר הירוק" משתתפים\ות בפרויקט "כוכב צדק". זהו פרוייקט אקטיביסטי בית ספרי במסגרת שיעורי תרבות ישראל, שמטרתו יצירת שינוי  בחברה והפיכתה ל"טובה" יותר. בחרנו בנושא "מודל היופי" משום שאנו חושבים\ות שסוגיה זו כוללת בתוכה נושאים רבים, המעיקים והמשפיעים רבות על חיינו כחברה אחת במדינת ישראל.

חשוב להדגיש שמטרתינו אינה ביטול תעשיית הדוגמנות או "יציאה למלחמה" בפרטים \ נציגים הקשוריםלתעשייה זו – אלא שמאבקנו עוסק בהעלאת מודעות בקרב כלל אזרחי ישראל: יהודים, ערבים, דתיים, חילונים, נשים, גברים, צעירים ומבוגרים.

ישנם מסרים מובהקים וברורים אשר ברצוננו להעביר לך ולשאר האוכלוסיה. קודם כל, אנחנו מאמינים\ות שיופי לא צריך לעמוד בדרגת חשיבות גבוהה כל כך, עד שהיא פוגעת בערך העצמי של הפרט. אנו רוצים ורוצות לשנות את דפוס החשיבה הרווח אצל בני אדם, אשר מעמיד את המראה החיצוני במרכז הבמה ובכך מפנה הרבה מאוד מקום להורדה בחשיבות העצמית של האדם כפרט, ובפקפוק אדיר בעצמו – אשר כמובן משפיע על יכולת תפקודו ביום יום.

אנו מאמינים ומאמינות שמודל היופי צריך להיות מגוון יותר. כיום, מודל היופי רחוק מהמציאות ומהישג ידם של רוב הא/נשים באוכלוסיה, ואפילו מדיר מתוכו חלקים שלמים ממנה. לכן, אנו רוצים ורוצות ליצור תודעה המאפשרת מגוון רחב (ומציאותי) יותר בדפוסי היופי, כך שעוד א/נשים יוכלו להשתלב בחברה ללא דחיקה ממנה ותחושת הדכדוך העצמי תעבור לרקע, ולא תעמוד במרכז המחשבות שלנו על בסיס יומי. מודל היופי אינו מסמן רק את המשקל הנכון, אלא גם את גוון העור הנכון, סוג השיער והעיניים ובכך ממשיך ומדרדר אותנו לעבר חברה גזענית יותר.

בנוסף לכך, אנו רוצים להעלות את המודעות להפרעות אכילה בצורה נכונה וברורה – לא כעוד הרצאה משעממת בכיתה. שיעורי החולי באנורקסיה או בולמיה נרבוזה עולים מדי שנה, וכך גם שיעורי התמותה מהם. החולים בהפרעות אכילה אינם נמצאים רק בין בני\בנות נוער – הנתונים מראים על עוד ועוד מבוגרים\ות הסובלים מהפרעות אכילהבכלל המגזרים – יהודים, ערבים, דתיים, חילוניים. נושא זה מאוד מדאיג ומפחיד, במיוחד משום שרוב האנשים הסובלים ממנו נמצאים סביבנו כל הזמן – גם מבלי שמצבם\ן נראה לעין על גופם. אנו רוצים\ות להעמיד את המקום הבריאותי במרכז, ולא את השאיפה לרזון. חברינו לספסל הלימודים מסכימים על כך שגם אם אחת ממטרותינו היא להפוך את מודל היופי ליותר מגוון, עלינו לשמור על גבולות המראים לא\נשים את החשיבות בבריאות הגוף והנפש כאחד.

מודל היופי לא מדבר רק על תווי פנים וגוף, אלא גם על התנהגות, צורת לבוש וכו'. מה שמוביל להבנייה מגדרית והבנייה של זהות מינית. מדוע אישה עם שיער קצר, ללא עקבים ושמלה וגבר עם שיער ארוך וקול גבוה ישר מקוטלגים ומודחקים מהחברה הכביכול "נורמאלית"? אנו חושבים\ות שמודל היופי שקיים כיום, תורם ליצירת הבניות מגדריות נוקשות וזהות מינית לגיטימית אחת – הטרוסקסואלית.כך אנחנו בונים\ותחברה להט"בפובית הפוגעת בחלק לא קטן מהאוכלוסייה, וכאן גם לא פוסחת על אלו שנמצאים\ות בעמדות כוח (בניגוד לסוגיות אחרות). למשל: גבריםהומוסקסואליים במדינת ישראל (גם ח"כ) לא  יכולים לתרום דם בגלל סטריאוטיפים פסולים ושקריים מבחינה סטטיסטית ומחקרית – האם זו הדוגמה שנציגי המדינה אמורים להעביר לאזרחיה? בנוסף להבניה מגדרית ולצידה, מודל היופי מוביל רבות להחפצה. כאשר הופכים בני/בנות אנוש לאובייקטים, אז ניתן להשתמש בהם/ן ולא לראות אותם[ן כאדם שלם/ אישה שלמה. אם נשים/ גברים מיוצגים בחברה כחפצים, אז זה אומר שאפשר להשתמש בהם/ן – מה שמוביל ללגיטימיות של הטרדות מיניות, אונס וזנות.

משום שאנו מאמינים\ות שחינוך הוא הבסיס,נדרוש בנייהשל תוכנית לימודים שתכלול את כל הנושאים הנ"ל (ונרצה לקחת חלק פעיל בבניית תוכנית שכזו). תוכנית לימודים על חינוך מגדרי וביקורתי כבר מגיל צעיר, שכך גם תקנה לילדים וילדות ראיית עולם ביקורתית ומפותחת, המשקפת ומראה את כל הצדדים, והבנה לעומק של מנגנוני הדיכוי. בנוסף לכך, נפעל על מנת לשנות את תוכנית הלימודים בחינוך גופני בבתי ספר ובשאר המדינה על מנת לקדם גם את הבנים, וגם את הבנות. שאלה המוגשת כחומר למחשבה: מה עם נבחרות ספורט לבנות, נערות ונשים?

לכן אנו מזמינים אותך, נציג/ת העם וזה/זו שיכולים לעזור לנו להשפיע ולהשיג את מטרתינו, החשובה לא פחות מבטחון מדינת ישראל מחוץ, אלא בטחון מבפנים.

התשובה שלי:

לכבוד

נציגי ונציגות שכבת ט'

בית הספר "הכפר הירוק" ע"ש לוי אשכול

 

תלמידי ותלמידות שכבת ט' שלום,

הבחירה להעמיד את נושא מודל היופי במרכז סדר היום  אינה מובנת מאליה ומשמח אותי מאוד לקבל את הפנייה הזו.

כמו שאמרתם במכתבכם, נושא מודל היופי מכיל בתוכו סוגיות רבות אשר משפיעות על גברים ונשים, נערות ונערים וילדות וילדים, מכל מגזר, מגדר ולאום. העלאת המודעות לנושא היא פעולה חשובה, ביכולתנו ומחובתנו לשנות את ההשפעה עלינו כחברה ואישית אעשה כל שביכולתי לקדם זאת.

צירפתי למכתב את פנייתי למנכ"ל משרד החינוך  בנושא הכנסת תכנים מגדריים לתכנית הלימודים.

אני עומדת לרשותכם ואיתכם במאבק.

הפנייה למנכ"ל משרד החינוך:

לכבוד
מנכ"ל משרד החינוך
דלית שטואבר


הנדון: הכנסת תכנים בנושא שוויון מגדרי לתכנית הלימודים

בשבוע שעבר קמה יוזמה חברתית של תלמידי ותלמידות שכבת ט' בבית הספר הכפר הירוק. התלמידים והתלמידות החליטו להיאבק ב"מודל היופי", מאבק להעלאת מודעות מגדרית ושוויונית בקרב כלל אזרחי ישראל: יהודים, ערבים, דתיים, חילונים, נשים, גברים, צעירים ומבוגרים.

התלמידים והתלמידות מבקשים ליצור תודעה המאפשרת מגוון רחב ומציאותי בדפוסי היופי, דבר שייתן אפשרות לא\נשים נוספים להשתלב בחברה. מודל היופי המקובל יצר זהות מגדרית ומינית "נורמאלית" וכל אלו שאינם נכנסים לתוכה נחשבים "חריגים". התלמידים והתלמידות מבקשים לדון ולפתוח את האפשרויות השונות לזהות מגוונת ומוכלת על ידי החברה.
הם מבקשים בנוסף להעלות את המודעות להפרעות אכילה, תוך כדי התייחסות ודגש לאורח חיים בריא, נפשית ופיזית.

במהלך כהונתי כחברת מועצה וכיו"ר הועדה לקידום מעמד האישה בעיריית תל אביב יזמתי סדנה לרגישות מגדרית בגיל הרך. סדנה זו נעשתה בשיתוף משרד החינוך ונועדה לסייעות גני הילדים. בסדנה ניתחו הסייעות מצבים בגן תוך כדי חידוד המודעות לתכנים סטריאוטיפים, וקיבלו כלים בנושא דימוי הגוף והשפעת התרבות על תפיסת הגוף אצל בנים ובנות בגן וכלים בנושא הקצאה שוויונית של משאבים לבנים ולבנות בסביבות טכנולוגיות, פיזיות ולימודיות. הפיילוט הסתיים בהצלחה רבה, 98 אחוזים מהמשתתפות דיווחו על שינוי עמדותיהן בנושא שוויון בין המינים. בשנה הקרובה ייפתחו סדנאות נוספות ואל הסייעות יצטרפו גם הגננות. בנוסף, עיריות נוספות התעניינו ביישום התכנית. זוהי דוגמא לתכנית אשר נבנתה יחד עם יועצות חינוכיות וסייעות ואשר יצרה שינוי תפיסתי מתוך תכנים מאתגרים ומעניינים.

התלמידים והתלמידות של שכבת ט' מבינים את חשיבות החינוך בהבניית זהות וביצירת שינוי חברתי, ומציעים בנייה של תכנית לימודים אשר תכלול חינוך מגדרי וביקורתי מגיל צעיר, חינוך אשר מקנה לילדים ולילדות, לנערים ולנערות, ראיית עולם ביקורתית ומפותחת אשר תאפשר להם  ולהן להשתחרר מסטריאוטיפים והבניות חברתיות ולממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בהם ללא קשר למראה החיצוני, למגדר או לנטייה מינית.

מצורף למכתב זה פנייתם של שכבת ט' בבית הספר הכפר הירוק, הם ישמחו להיות שותפים ליצירת תכנית לימודים שכזאת. זוהי יוזמה חשובה אשר יכולה לסייע ליצור תכנית לימודים אקטואלית, רלוונטית וחדשה אשר מגיעה מהתלמידות והתלמידים עצמם.

 

 

בתודה ובברכה,

ח"כ תמר זנדברג