אתמול חגגנו שנה לחנות אחותי סחר הוגן. את החנות מפעילה תנועת אחותי בראשות המנכ"לית הבלתי נדלית שולה קשת – אמנית ופעילה מזרחית-פמיניסטית. היא ממוקמת במרכז תל אביב – רח' שלמה המלך 4, קרוב לקינג ג'ורג' – והיא החנות היחידה בישראל ובמזרח התיכון המנוהלת על פי עקרונות הסחר ההוגן המוכרים בעולם.

עקרונות הסחר ההוגן כוללים, בין היתר, מוצרים המיוצרים בעבודת יד ומחומרים ידידותיים לסביבה, ואשר נוצרו בתנאי עבודה מכבדים. עיקר היצרניות המוכרות בחנות הן נשים, ורוב הרווח מן המכירה מועבר אליהן. החנות משמשת עבורן גורם המסייע בקשיי הבירוקרטיה העסקית, מספק גב ותמיכה מנהלתית וכלכלית ולא פחות מכך, מסייע בשיווק ובפריצה לקהל לקוחות.

בניגוד לחנויות סחר הוגן בעולם, שמבססות את עיקר מוצריהן על יצרניות מהעולם השלישי, אחותי סחר הוגן בתל אביב פועלת על פי העיקרון "עניי עירך קודמים". כל היצרניות הן ישראליות, חלקן תל אביביות, כולן מתמודדות עם עוני. חלק מן היצרניות מאוגדות בקואופרטיבים – כגון מרכז רקמה בקרית גת של נשים יוצאות אתיופיה או קואופרטיב 'נשים מבשלות עסק' מירושלים. לצידן יש יצרניות יחידות, שעד היום יצרו את המוצרים שלהן אולם יכולתן להגיע לקהל לקוחות אפקטיבי היתה מוגבלת מאוד או כמעט בלתי אפשרית. בזכות תנועת אחותי ו-16 ארגונים נוספים שחברו לחנות, הן נפגשות לראשונה בקהל לקוחות גדול ומגוון.

בשנה האחרונה נוצר שיתוף פעולה מיוחד בין החנות ובין עיריית תל אביב. כיום, החנות מפורסמת במוקדי המידע לתיירים, מופיעה בניוזלטר העירוני ונכנסת למסלולי הסיורים בעיר. ראש העירייה רון חולדאי כיבד את מסיבת השנה לחנות אתמול ובירך את הנוכחות.

אם גם אתם רוצים להנות מחוויית קניה לא שגרתית, מרתקת ומהנה, אשר בצידה הרווח של עשיה למען הקהילה, למען חברה וכלכלה צודקת ובריאה מניצול – בואו לקנות באחותי סחר הוגן.

תמונה מן האירוע אתמול