שר החינוך שוגה בזיהוי הלך הרוח הציבורי ומלבה גל לאומני עכור. האם יוכל לעצור לפני שיהיה מאוחר מדי? האם היה רוצה לעמוד בראש מדינה שתתעצב בדמות מהלכיו?

 

פוסט זה הוא חלק מפרוייקט חשבון הנפש של "לא נסתום" – קמפיין המחנה הדמוקרטי מרים את הראש של הקרן החדשה לישראל.

 

חשבון הנפש של גדעון סער. איור: איילת רזיאל

כהונת סער – תמונת מצב

לפני כמה חודשים קיבלה חברתי ועמיתתי, ד"ר סיגל רון, שיחת טלפון מפתיעה. על הקו פעיל 'אם תרצו', מבקש לוודא התבטאות שלה בקורס 'מבנה חברתי של ישראל'. "לשיעור הבא קִראו את שמואל נוח אייזנשטאט (ממייסדי הסוציולוגיה הישראלית, חתן פרס ישראל, ת.ז.) אשר מַבְנֶה את הנרטיב הציוני", אמרה לסטודנטים, "ולאחר מכן קִראו את אלה שוחט (סוציולוגית ביקורתית, עסקה רבות במזרחים בישראל ובייצוגם בזירות התרבות השונות, ת.ז.) המפרקת אותו".

האם המשפט לעיל הוא ציוני? אנטי ציוני? פוסט ציוני? לרונן שובל פתרונים.

דוח הציונות המקארתיסטי של אם תרצו לא היה מעורר את ההד שעורר, אלמלא קיבל רוח גבית מכמה דמויות בכירות, בראשן שר החינוך גדעון סער. סער נאם בועידת התנועה במרץ השנה, ובאוגוסט, כאשר המתקפה של אם תרצו על האוניברסיטאות הגיעה לשיא של אבסורד בדרישתה לפטר מרצים לא ציונים כביכול, הִמהם סער בקול רפה כי הוא מתנגד לכל פעילות אשר מטרתה "לפגוע בתרומות".

דומה שהמשפט האחרון מגדיר באופן קולע את פועלו של סער כשר חינוך: שילוב של הפרטה מואצת עם לאומנות בלתי מודעת לקיצוניותה.

לכאורה, אין רע בתגבור לימודי מורשת ויהדות. אלא שאלה באים בצד קיצוץ חד בלימודי האזרחות, הרעועים גם כך, והחשובים מאין כמוהם בדמוקרטיה שברירית כישראל; לכאורה, ביקורי תלמידים בירושלים חיוביים ואף חיוניים. אלא שאלה נעשים ע"י עמותת אלע"ד, עמותת ימין קיצונית האחראית לרכישות בתים בלב השכונה הפלסטינית סילואן ושותפה אקטיבית למחיקתה – ממוקדי הסכסוך הנפיצים בירושלים; חשיפת התלמידים למסרים הקיצוניים של אלע"ד במסווה של ביקור ממלכתי בירושלים מתרחשת במקביל להתייצבותו של סער בראש המתלהמים נגד מנהל עירוני א' בתל אביב רם כהן, שביקש לחשוף את תלמידיו למציאות המחסומים החוצצים בין ישראל לשטחים הכבושים.

בנוסף, הספיק סער למנוע לימודי שיר של יונה וולך ע"י מורה בתיכון, ובמקביל לארגן תחרות חיבורים בנושא "עולי הגרדום"; להציב קציני צה"ל בבתי הספר בתפקיד מחנכים, ובמקביל ליזום צמצום בחוק זכויות התלמיד ולהכניס מצלמות מעקב לבתי הספר.

התמונה המתגבשת היא כי תלמידים בוגרי כהונתו של סער יהיו פחות רחבי אופקים, יותר חשדניים, פחות סובלניים, יותר כוחניים, ובעיקר יותר מפוחדים למוצא פיהם, שמא אינו עולה בקנה אחד עם מה שאנשי מיניסטריון האמת של ממשלת הימין הגדירו כ"ציונות" או כ"מורשת".

סער לראשות הממשלה? של איזו מדינה?

קונצנזוס פוליטי הוא שסער פוליטיקאי מוכשר. מהבולטים אם לא הבולט ביותר בדור הביניים של הליכוד והימין, ושסומן ע"י יותר מפרשן פוליטי אחד כמועמד לראשות הממשלה. אפשר רק להניח שסער מנסה כעת לרכב על הגל הלאומני-מסתגר שהוא מזהה כהלך רוח בחברה הישראלית.

אלא שסער שוגה בזיהוי הלך הרוח הציבורי. המשבר שעובר בימים אלה על החברה הישראלית הוא במידה רבה משבר מנהיגות, ולא תהליך עומק בציבור הרחב. תוצאות הבחירות בעשרים השנים האחרונות, המעניקות רוב קבוע למפלגות מתונות ודמוקרטיות, מעידות על כך כאלף עדים. מפלגתו של סער עברה בעצמה תהליך כזה בשנים האחרונות, כאשר מנהיגיה, בראשות נתניהו, אימצו את רעיון שתי המדינות.

הליכוד היא מפלגה שדמוקרטיה זורמת בעורקיה. רובי ריבלין ודן מרידור יודעים זאת, ובאומץ סירבו להצטרף לכמה מן ההתלהמויות האחרונות. אולם לאור מהלכיו האחרונים, גדעון סער צריך לשאול את עצמו האם תמיד תישאר כזאת. בהתקרב יום כיפור, זה הזמן לחשבון הנפש של סער. סער צריך לשאול את עצמו, מה יקרה ביום שחוקת הליכוד תשונה על פי אמות המידה שמכתיבות אם תרצו או עמותת אלע"ד. האם זו המפלגה שסער רוצה לעמוד בראשה? האם זו מפלגה שיוכל בכלל להיבחר מטעמה?

יתר על כן, כמועמד פוטנציאלי להנהגה, על סער מוטלת אחריות לא רק למפלגתו, אלא לחברה הישראלית כולה. עליו לשאול את עצמו, לאן יוביל אותנו הגל הפשיסטי שהוא בוחר להצטרף אליו וללבות אותו. האם פוליטיקאי, מוכשר ככל שיהיה, יכול להיות בטוח שיוכל לעצור כשירצה, כשירגיש שהפיק מהלך הרוח של הציבור את הרצוי לו?

האם היה רוצה סער לחיות בחברה המתעצבת ומתחנכת בעת כהונתו? האם התל אביבי שהתייצב לצד הקהילה הגאה ביום חגה וביום אסונה, מעוניין להתמודד על ראשות הממשלה של מדינה שאוסרת את לימוד השיר 'אתה חברה שלי'?

דומה שאין זמן מתאים מזה להזכיר לגדעון סער את אמרתו של יוצר הסרטים 'זמנים מודרנים' ו'הדיקטטור הגדול', צ'רלי צ'פלין: "ההצלחה היא דבר נפלא, אך היא מחייבת להמשיך וללכת בקצב הפופולריות". או אולי יעדיף התלמיד סער לשנות ממשנתו של אחד ממנהיגיה הדגולים של הציונות, זאב ז'בוטינסקי: "אין בכוחו של אדם לעקור מתוך ליבו את התקווה לעתיד טוב יותר".

הצביעו לגדעון סער כמועמד שהכי זקוק לחשבון נפש לקראת יום כיפור, באפליקצית הפייסבוק החדשה של לא נסתום

הצטרפו לדף הפייסבוק של לא נסתום

קראו את הפוסטים האחרים בקמפיין חשבון הנפש