פורסם ב-11 בספטמבר 2008

ערן נויפלד ועופר פיין, פעילים תל אביביים, הקימו אתר בוחרים תל אביב יפו המסקר את הבחירות המוניציפליות המתקרבות. הם ביקשו ממני 500 מילה בנושא "למה להצביע מרצ". הנה מה שכתבתי:

ביקשו ממני לכתוב 500 מילה על מרצ. תסלחו לי, אבל אני רוצה להתחיל מתל אביב.

תל אביב שלנו היא עיר שכולם מוצאים בה את עצמם, עיר שהמגוון האנושי שלה מעניק לה חיוניות יוצאת דופן. אומרים שהיא צפופה, אומרים שהיא מזוהמת, תל אביב היא ללא ספק אינטנסיבית. אבל גם את מה שמלחיץ בה – אנחנו אוהבים. כאלה אנחנו, תל אביבים. אנחנו מרגישים שתל אביב זה אופי, זאת זהות.

בשנים האחרונות יש לנו הרגשה שהעיר קצת יצאה מהידיים שלנו. תל אביב תחת שלטון חולדאי הפכה למוקד פיתוח שואב הון מישראל ומהעולם. אנחנו נהנים מהפיתוח ומהשגשוג, אבל בזמן האחרון אנחנו שואלים את עצמנו: ומה איתנו?

הדבר שהכי מטריד אותנו זו השאלה האם נוכל להמשיך לחיות כאן בשנה הבאה. אנחנו לא מרגישים שהעירייה עושה משהו כדי להשאיר אותנו כאן, ואנחנו רוצים להשפיע על זה.

סיעת מרצ לא חדשה בעירייה. היא קיימת מאז שמרצ קיימת, כבר למעלה מ-15 שנה. בשנים האלה הסיעה, כמו העיר, ידעה עליות ומורדות, ומועצת העיר ראתה הרבה טרנדים חולפים. מרצ נותרה שם יציבה בחזית, ותמיד ידעה לשרת את הציבור התל אביבי בהתאם לערכי מרצ שהיו ויהיו פלורליזם, שוויון וחופש לכל, זכויות האדם והתושב.

בקדנציה האחרונה מרצ ישבה בקואליציה של חולדאי, שם היא חתומה על הישגים לא מבוטלים בתחומי הרווחה, זכויות האדם וטיפוח הקהילה ההומו-לסבית. אבל מרצ גם הוכיחה שהיא הסיעה היחידה שידעה לאתגר את ראש העיר כשצריך, כשההליכה אחר ההון והזנחת הדאגה לתושב הרחיקו לכת. למשל, במהלך אמיץ הובילה מיטל להבי הצבעה נגד תקציב העירייה האחרון, לאחר שניתחה אותו כאנטי-חברתי ואנטי-סביבתי, ואף המשיכה את המהלך לפרישה מן הקואליציה.

בחודשים האחרונים התרחשה מהפכה במרצ, כאשר בבחירות דמוקרטיות ופתוחות בהן השתתפו מאות חברי מרצ בתל אביב נבחרה רשימה חדשה, בראשות להבי שצובעת אותה בגווני האקטיוויזם הבלתי נדלה שלה.

מיטל להבי הוכיחה את עצמה בקדנציה מוצלחת, בה הובילה והעצימה עשרות מאבקים שכונתיים ומקומיים – חלקם זכו להצלחות מרשימות. היא חברה בכירה בועדת התכנון והבניה המקומית שם היא מלווה עשרות פרוייקטים לתכניות בניה ברחבי העיר, מנסה להפוך אותם למקיימים יותר לתושביהם. אחריה נבחרה רשימה מגוונת, הכוללת ייצוג לכל המגדרים והמגזרים המרכיבים את העיר: שלוש נשים בחמישיה הראשונה; ייצוג לגמלאים, ערבים וקהילת הלהט"ב; פעילות סביבתית וחברתית ובנושאי זכויות אדם ובעלי חיים.

לקדנציה הקרובה אנו מגיעים בידיים נקיות. אנחנו לא מחויבים לאיש מלבד לתושבי תל אביב, ונעשה אך ורק פעולות שיקדמו חינוך ראוי יותר, סביבה מקיימת יותר, ועיר שאינה משנה את אופיה. בין היתר, נפעל לביסוס מנגנון שיבטיח דיור בר השגה אמיתי למעמד הביניים ולמשפחות צעירות, לשינוי סדרי עדיפויות בתחבורה ולפתרונות תעבורתיים שכוללים שימוש בתשתית הקיימת של אוטובוסים במקום להמתין עד בוש לרכבת תחתית שתהווה פיל לבן, ולמערכת חינוך המצמצמת פערים בין צפון לדרום ומעניקה מעטפת מקיימת וכוללת לילדים ולהוריהם.

אמנם, מבנה השלטון המקומי הוא כזה שסמכות בלתי מוגבלת מוענקת לראש העיר ולפקידיו, ועל כן נהוג לטעון כי אופוזיציה היא חסרת משמעות. אבל אנחנו מאמינים שבמשחק הפוליטי שנקרא שינוי מציאות, יכולת ההשפעה תלויה בחלוקת הכוח.

לכן, אנחנו שואפים להיות כמה שיותר חזקים, משום שמרצ חזקה בעירייה תעשה יותר בשביל להוריד את שכר הדירה שלך, תעשה יותר בשביל החינוך של הילדים שלך, תעשה יותר בשביל הסביבה הקרובה שלך, תעשה יותר בשביל העיר שלך. לא משנה אם בקואליציה או באופוזיציה, אנחנו נהיה שם בשבילך.