מחקר חדש של מכון ירושלים לחקר שווקים חושף כי לגליזציה של קנביס תניב לפחות 1.6 מיליארד שקל בשנה. שוק הקנאביס היום מגלגל כ-2.5 מיליארד ₪ בשנה לא חוקיים. בנוסף למיסוי, ביטול אכיפת האיסור הפלילי יחסוך למשטרה ולמערכת המשפט כ-700 מיליון בשנה.

מחקר חדש של מכון ירושלים לחקר שווקים חושף כי לגליזציה של קנביס תניב לפחות 1.6 מיליארד שקל בשנה. שוק הקנאביס היום מגלגל כ-2.5 מיליארד ₪ בשנה לא חוקיים. בנוסף למיסוי, ביטול אכיפת האיסור הפלילי יחסוך למשטרה ולמערכת המשפט כ-700 מיליון בשנה.
 
איפה הכסף? הנה תשובה אחת. בעולם הבינו כבר מזמן את יתרונות הלגליזציה: בהולנד צומצמו בתי הסוהר המלאים מ-12 ל-3 בלבד. וושינגטון וקולרדו יהנו מהכנסות של 9 מילארד דולר בשנה מהקנביס. גם שם הבינו כי הקנביס ממכר פחות ומזיק פחות מסיגריות ואלכוהול והתירו לשימוש עצמי. האו"ם כבר קבע דיון לשנת 2016 בו ידון מחדש בחוק הבינלאומי לחובת הפללת צרכני הקנביס. בינתיים מדינות נוספות מצטרפות לגל הלגלזציה, כמו אקוודור, קנדה, מקסיקו, בליז וגוואטמלה. אפילו תחרות הדבייט העולמית לאוניברסיטאות "global debate public & policy challenge" תדון השנה בנושא חשיבה מחדש על מדיניות הסמים.
 
במקום להמשיך לטמון את הראש בחול ולתת לכ15% מהישראלים שצורכים קנביס לרכוש אותו מארגוני פשע ובצורה לא נקייה ולא בריאה, המדינה יכולה לפקוח עיניים, לקחת אחריות, להתקדם לעבר העולם ובדרך גם להרוויח מיליוני ש"ח במיסוי.
מתוך המחקר:

לגליזציה של קנביס והטלת מס עליו יניבו הכנסות בהיקף של כ-950 מיליון ₪ בשנה, ויחסכו כ-700 מיליון ₪ נוספים במשאבי אכיפה פלילית. כך עולה מנייר עמדה אשר מפרסם היום (02.10.13) מכון ירושלים לחקר שווקים. לראשונה בישראל מפרסם המכון הערכה מפורטת של ההשפעה התקציבית של לגליזציה. כמו כן מציג המכון תוצאות סקר שבחן את עמדות הציבור ביחס לקנביס.

"למעלה מ-18 אלף תיקים פליליים נפתחים מדי שנה בגין עבירות הקשורות בקנביס, כ-70% מהם בגין החזקה לצריכה עצמית", אומר ירדן גזית, חוקר במכון ירושלים לחקר שווקים. "אכיפת איסור השימוש, הגידול והסחר בקנביס אחראית ל-5.2% מכלל התיקים הפליליים, 6.4% מכלל התיקים המגיעים להכרעה בבית משפט ו-5.4% מהאסירים הפליליים בישראל."

מניתוח תקציב מערכת אכיפת החוק עולה, כי ביטול האכיפה תחסוך למערכת אכיפת החוק משאבים בהיקף של כ-700 מיליון ₪ בשנה, אשר יוכלו להיות מופנים לאכיפת פשעים אחרים.

על פי המכון, לפחות 275 אלף ישראלים בוגרים השתמשו במריחואנה בשנה האחרונה. המכון מעריך כי השוק מגלגל 2.5 מיליארד ₪ בשנה ב"שחור". במכון חישבו כי הטלת מס על הקנביס בשיעור דומה לזה המוטל על סיגריות ואלכוהול תניב הכנסות בהיקף של כ-950 מיליון ₪ בשנה. החישוב מבוסס על נתונים מישראל ומתדולוגיה דומה לזו של מחקר שנעשה בארה"ב על ידי פרופסור ג'פרי מיירון מאוניברסיטת הרווארד.

 

שוק הקנביס כיום ולאחר לגליזציה

 

כיום

לאחר לגליזציה

מחיר ממוצע (₪ לגרם)

100

59

צריכה כוללת בשנה (טונות)

24.7

30.7

מחזור שנתי (מיליוני ₪)

2,472

1,812

שיעור המס מהמחיר לצרכן

0%

52%

הכנסות המדינה ממס (מיליוני ₪)

0

942.5

 

עמדות הציבור ביחס למריחואנה

בסקר אשר בחן את עמדות הציבור ביחס למריחואנה ותוצאותיו מנותחות בנייר העמדה, הודו 14.5% מהנשאלים כי השתמשו במריחואנה לפחות פעם אחת בעבר. כמו כן עולה כי רוב גדול (75%) סבור כי למריחואנה ישנם שימושים רפואיים לגיטימיים. שיעור זה דומה לשיעור התמיכה במריחואנה רפואית בסקר דומה שנערך בארה"ב השנה.

על פי תוצאות הסקר, רק 26% תומכים בלגליזציה, לעומת 64% המתנגדים. התמיכה בלגליזציה גבוהה יותר בקרב חילונים ומשכילים. 38% מהחילונים תומכים בלגליזציה, לעומת 18% מהדתיים הלאומיים ו-4% בלבד מהחרדים. 29% מקרב בעלי השכלה אקדמית תומכים בלגליזציה, לעומת 17% מקרב בעלי השכלה תיכונית או פחות. שיעור התמיכה בלגליזציה בקרב ישראלים נמוך משיעור התמיכה בארה"ב, שם הוא עומד על 52% על פי סקרים שנערכו השנה.

הסקר נערך על ידי מכון כיוון מחקר עבור מכון ירושלים לחקר שווקים בקרב 500 נשאלים ומהווה מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית בישראל, עם טעות דגימה מרבית של 4.5%.

"רמת התמיכה בלגליזציה בישראל דומה לזו שהייתה בארה"ב בשנת 2000, כך שגם בישראל השיעור עשוי להשתנות במהירות", אומר גזית. "רבים מהמתנגדים ללגליזציה בסקר הביעו נכונות לשקול מחדש את עמדתם בנסיבות מסוימות. התומכים בלגליזציה עשויים לגייס את מרבית הציבור לעמדתם על ידי הסברה ושכנוע. דיון ציבורי אשר יציג את הנתונים ממדינות אשר התירו לגליזציה ואת ההשפעות הכלכליות שלה עשוי להפיג את חששות המתנגדים וליצור רוב התומך בלגליזציה".

לנייר העמדה המלא: http://jims-israel.org/pdf/papers/ppmarijuana.pdf