היום ה-24.2 התקיים ביוזמתי כנס חירום כנגד הותמ"ל , בכנס נכחו הממונה על התקציבים במשרד האוצר, חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית, פרופסורים, נציגי ארגוני הדיור, הסביבה והתחבורה אשר הוציאו קריאה ברורה לממשלה – הותמ"ל לא יפתור את משבר הדיור!

"אין מחסור במלאי התכנון, הותמ"ל מנסה לפתור את הבעיה הלא נכונה".

הותמ"ל הנה ועדה ממשלתית חדשה לתכנון מיוחד למגורים, אשר קוראת לקידום פתרונות מהירים למשבר הדיור. למעשה, מדובר בוועדה בעלת סמכויות כמעט בלתי מוגבלות, המקדמת פתרונות אגרסיביים שבצידם סכנות גדולות בהיבטים סביבתיים, תכנוניים, משפטיים, חברתיים וכלכליים.

היום ה-24.2 התקיים ביוזמתי  כנס חירום כנגד הותמ"ל ,  בכנס נכחו הממונה על התקציבים במשרד האוצר, חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית, פרופסורים, נציגי ארגוני הדיור, הסביבה והתחבורה אשר הוציאו קריאה ברורה לממשלה:  הותמ"ל לא יפתור את משבר הדיור!

מדוע? הנה חלק מהטיעונים שעלו במהלך הועדה:

יו"ר שדולת העירוניות ויוזמת הדיון ח"כ זנדברג (מרצ): "הותמ"ל עושה הפוך ממה שצריך- בונה עוד ועוד יחידות דיור למעמד הבינוני על שטחים פתוחים, במקום לתקוף את הדבר העיקרי שהוא מחירי הדיור.  בכנס הוצגו נתונים חד משמעיים במצביעים על כך שאין מחסור במלאי תכנוני ואנו נדרוש תשובות לכך לפני התקדמות החוק".

 פרופ' ערן פייטלסון מהאוניברסיטה העברית: "הבעיה בנושא הדיור איננה תכנונית. יש עשרות אלפי יחידות דיור מתוכננות, רק השנה אושרו 72,000 יחידות' ע"פ צוות מעקב תמ"א 35, זה יותר ממה שנדרש לשנה.  הבעיה האמיתית הינה כניסת משקיעים מאסיבית לשוק הדיור כתוצאה משיעור הריבית – כשבונים דירות בונים בשביל שוק המשקיעים.  אנו יוצרים כיוון של נפילת מחירים, מה שיכול להפיל משק.

 יעקב אשר (יהדות התורה): "באזורי הביקוש ברשויות המקומיות ישנם המון חסמים שישנו פחד לגעת בהן.  יזמים יוכלו להתקדם מהר אם המדינה לא הייתה מאטה וחוסמת אותם ובזה בדיוק יש לטפל."

ח"כ אורלי לוי (הליכוד): "מה אם הדיור הציבורי?  החוק לא כולל דיור ציבורי בכלל! חייבים להתמקד בפיתוח הפריפריה ולהתייחס למצב שבו מגורים בפריפריה משמעותם מרחק ניכר מתשתיות חינוך, רווחה, תעסוקה ועוד.  הפערים בין המרכז לפריפריה עצומים ויש לבחון אותם לפני שמתכננים בנייה נוספת בפריפריה ולא נותנים מענה לתשתיות בסיסיות."

ח"כ חנא סוויד (חד"ש): "הותמ"ל אולי ייתן היצע גדול יותר אבל רק על הנייר, כי למה צריך ותמ"ל כשיש וד"ל, אין הרבה הבדלים ביניהם.  שניהם לא יפתרו את הבעיה. אם קשה בת"א לבנות דירה, בסכנין כמעט בלתי אפשרי לבנות דירה.  יש מחנק של תכנון.

ח"כ עומר בר-לב (העבודה) :" גם בקיבוצים יש הקפאת בנייה כבר שנה וחצי הגירה חיובית נעצרת בשל ההקפאות הללו, אנשים שרוצים לבנות בית בקיבוץ או מושב נתקלים במחסום.  הממשלה הזו במקום להקפיא את הבנייה בשטחים ,מקפיאה בנייה במקומות שצריך לבנות."

ניר פאפי, נציג החברה להגנת הטבע, : "יש להתחיל מכך שיש משבר וכולנו חשופים אליו ונדרשת התערבות.  גם הסביבה נאותה לשלם מחיר מסוים אבל הלכו הרבה רחוק מדי- יש לומר- תכנון מרחבי הוא קריטי לעתידנו.  אחד הדברים החשובים ביותר על איך אנו רואים את חיינו ואיך נראה לראות את חיינו בדורות הבאים."

אמיר ריטוב, מרכז המועצות האזוריות: "גם לדעתנו המלאי התכנוני מספק הבעיה היא בחסמים.  הדבר דומה לסתימת עורקים שבמקום צנתור פותרים אותה בהזרמת עוד דם.  יש לשלטון המקומי בעיה עם העובדה שהותמ"ל יוכל לתכנן עבורם, בסופו של דבר מי שמכיר את האזורים בתוך העיר ואת הבעיות והנקודות- הוא השלטון המקומי. החוק פוגע בשלטון המקומי. "

ח"כ דב חנין (חד"ש) : "הותמ"ל הוא אחד האיומים הגדולים על החברה הישראלית, הוא לא מתמודד עם הבעיות החברתיות ובראשן בעיית הדיור. האוצר חושב שיוכל להתמודד עם בעיית הדיור דרך צד ההיצע. אבל שאנחנו מדברים על שוק הדיור צריך לעסוק בתמונת הביקושים שהיא דיפרנציאלית.  עוד דירות יוקרה לא יעזור לנזקקי הדיור הציבורי."  עוד הוא הוסיף  :"יש כאן מתקפה על הדמוקרטיה- החוק פוגע ביכולת של כולנו לדעת מה קורה, להביע את דעתו ולהתנגד. את החוק הזה מנסים להעביר גם בהליך בזק שלא מאפשר דיון אמיתי. אין לנו ארץ אחרת ולכן עלינו להתגייס ולעצור את המהלך המסוכן הזה"

נאור ירושלמי, מארגון "חיים וסביבה "  :"המהלך הנוכחי הוא לא פחות משינוי כללי המשחק, מרוב שינויים העסק גולש למקום בלתי הפיך.  מדובר בלא פחות מפגיעה בדמוקרטיה, בנגישות הציבור לתכנון וביכולתו להשפיע על קבלת ההחלטות.  בסוף נגלה שהכל נתקע בבתי המשפט.  השלטון המקומי והמועצות האזוריות מוצגות במסגרת החוק החדש כאויבות הציבור, כשלמעשה עליהם להיות שותפים מלאים למאמץ לפתרון משבר הדיור."

דודו קוכמן, מזכ"ל האיגוד החקלאים: "במצב הנוכחי, בו 93% מהקרקעות מנוהלות על ידי המדינה, יכול להיווצר מצב אידאלי בו המדינה מאשרת דיור בר השגה למשפחות צעירות ונזקקות ובונה עבורן.  לעומת זאת במצב הנוכחי, המדינה נותנת לפקידים השונים להכתיב את קצב ואופן הפעולה, ללא מנהיגות פוליטית או פקידותית וכך נוצרים משברים עצומים.  "

הותמ"ל הוא מחדל!  יחד עם ח"כים נוספים העברתי מכתב מחאה ליו"ר הכנסת ולמירי רגב (יו"ר ועד פנים), על ניסיון להעביר את חוק הותמ"ל במחטף ובאופן שפוגע בדמוקרטיה. אנו  מצפים לדיון רציני  בו יינתן ביטוי לכל הגורמים.

קרדיט לתמונה – נעם ריבקין פנטון.