בין הצעות החוק שיזמתי במושב הנוכחי –במושב הקיץ הגשתי הצעות חוק רבות בנושאים שונים, וכן המשכתי לקדם הצעות חוק שהוגשו במושב הקודם ואף לפניו. לצערי רבות מההצעות נדחות בסופו של דבר על ידי ועדת שרים לחקיקה, גם כאשר ברור שמדובר בחקיקה מוצדקת, או לפחות כזו שראויה לדיון מעמיק.

בין הצעות החוק שיזמתי במושב הנוכחי –

הצעת חוק לפיקוח על היצוא הביטחוני של ישראל שתוודא כי נשק ישראלי לא משמש הפרת זכויות אדם. הצעת החוק נולדה מתוך תשובתו של שר הביטחון לח"כ תמר זנדברג לשאלה האם ישראל מתכוונת לאשרר את אמנת הפיקוח על הסחר בנשק (ATT). שר הביטחון ענה כי הוא מתנגד לאשרור האמנה שבין היתר קובעת כי מדינה לא תתיר ייצוא אם בזמן שבו נשקל מתן היתר מסוג זה "ידוע לה כי הנשק האמור ישמש לביצוע רצח עם, פשעים נגד האנושות, הפרות חמורות של אמנות ז'נבה, התקפות מכוונות על אזרחים ואובייקטים אזרחיים או פשעי מלחמה אחרים, המוגדרים באמנות בינלאומיות שאותה מדינה צד להן".
ההצעה הונחה על שולחן הכנסת ב30.7.14 וכעת ממתינה 45 יום מתאריך זה עד שתוכל לעלות להצבעה בוועדת שרים לענייני חקיקה.

הצעת חוק לשמירת מרחק מינימלי בין כלי רכב לאופניים. מדובר בהצעת חוק שיזמתי על רקע כינוס השדולה לתחבורה בת קיימא בנושא תחבורת אופניים ומטרתה להנחיל את המודעות של נהגים ברכבים פרטיים לרוכבי אופניים על מנת לצמצם את הפגיעה בהם ולעודד תחבורת אופניים, תחבורה מקיימת שאינה מזהמת וגם בריאה לגוף. ההצעה נכתבה בשיתוף הקליניקה לצדק סביבתי בבר-אילן וארגון ישראל בשביל אופניים.
ההצעה הונחה על שולחן הכנסת ב30.6.14 ויכולה לעלות להצבעה בוועדת שרים לענייני חקיקה במושב החורף.

הצעת חוק חדרי הנקה , שתחייב פתיחת חדרים אלה במקומות ציבוריים. הצעת החוק של ח"כ זהבה גלאון במקור שהוגשה במקביל להצעת חוק נוספת שאני מקדמת והיא איסור אפליית נשים מניקות במקומות ציבוריים. הצעות אלה באות על רקע מקרים של אפליה והטרדה של נשים המבקשות להניק במקומות ציבוריים ושל מחסור במקומות הנקה מתאימים.
ההצעה הונחה על שולחן הכנסת ב28.7.14 וכעת ממתינה 45 יום מתאריך זה על מנת שתוכל לעלות להצבעה בוועדת שרים לחקיקה.

הצעת חוק שתמנע אפליה במקומות עבודה בגין סירוב למסור מידע איש וכן הצעת חוק שתמנע אפליה במוצרים, שירותים וכניסה למקומות בידור בגין סירוב למסור מידע אישי. שתי הצעות חוק אלה הוגשו על רקע מקרים שבהם עלתה דרישה של מקומות עבודה מעובדיהם ושל נותני שירותים מלקוחותיהם למסור להם מידע ביומטרי. מטרתה היא למנוע אפליה של עובד/ת שלא רוצה למסור מידע זה וכך גם לגבי לקוחות.
שתי ההצעות נמצאות כעת באישור של הלשכה המשפטית של הכנסת וטרם הונחו על שולחן הכנסת.

הצעת חוק להגבלת מועד התשלום לפרילאנסרים- מדובר בהצעה אשר נועדה להגביל את מעסיקי הפרילאנסרים מבחינת מועד התשלום, ונועדה למנוע את משיכת הימים של מקבלי תשלום ה"שוטף פלוס" ולעצור את התופעה שבמסגרתה אנשים עובדים מקבלים את שכרם חודשים רבים לאחר ביצוע העבודה בפועל.
הצעת החוק עלתה להצבעה של ועדת שרים לענייני חקיקה במהלך מושב הקיץ אך לא קיבלה את תמיכת השרים ועל כן לא עלתה להצבעה בקריאה טרומית.

הצעת חוק איסור אפליית אנשים עם מוגבלויות המלווים בכלבי סיוע- הצעת חוק שהגשתי לאחר שקיבלתי פנייה של אדם שסיפר כי זוגתו סובלת מאפילפסיה ונעזרת בכלב סיוע שתפקידו בין היתר להתריע לפני התקפים ולעזור בזמן ואחרי התקפים. החוק הקיים מתיר רק לעיוורים להכניס את כלבי הנחייה שלהם למקומות ציבור ולא מכיר בכלבי סיוע אחרים, זאת למרות שהשימוש בכלבי עזר הוא רחב יותר ומשרת אנשים בעלי מוגבלויות ומחלות שונות. ההצעה מגדירה מהם כלבי סיוע ומבקשת להתיר את כניסתם למקומות ציבוריים.
הצעת החוק נמצאת באישור הלשכה המשפטית של הכנסת וטרם הונחה על שולחן הכנסת.

הצעת חוק פקודת הסמים המסוכנים (זנים תעשייתיים של קנבוס)- הצעת החוק מציעה לתקן את החוק באופן שמתיר גידול זני קנבוס תעשייתי אשר הוגדרו ככאלה על ידי האיחוד האירופאי (אשר בשטחו מגדלים מאות דונמים של קנבוס תעשייתי) ושר החקלאות ואשר רמת ה-THC שלהם נמוכה מ-0.3%. הצעת החוק הזו באה על רקע מספר הצעות חוק שאני מובילה בתחום הקנאביס ובהן הצעת חוק להסדרת הקנאביס הרפואי, הצעת חוק לאי הפללת משתמשים פרטיים בקנאביס והצעת חוק להסדרת שוק הקנאביס. מכיוון שלצמח הקנאביס יש מספר זנים, בניהם זנים אשר אין להם כל שימוש פסיכו-אקטיבי ולפיכך אינם יכולים להיות מוגדרים "סמים" הגשתי הצעת חוק שמבקשת להתיר גידול של זנים אלה ככקנבוס תעשייתי. השימוש בעולם של הזנים של הקנבוס שאינם פסיכו אקטיביים הוא למטרות תעשייתיות מחלקיו השונים של הצמח כגון הפקת שמנים לתעשיות היופי, שמני מאכל, שמנים לתחבורה, הפקת חבלים, הפקת תחליפי פלסטיק, הפקת נייר, הפקת בדים ועוד שימושים תעשייתיים רבים.
הצעת החוק נמצאת בשלב האישור של הלשכה המשפטית של הכנסת.

כמו כן אני ממשיכה לקדם את הצעת החוק בנושא חופשת לידה לאבות, אשר נמצאת בדיוני עבודת הרווחה וזוכה תמיכת רוב מכריע של חברי כנסת החברים בוועדה.