הערב התקיימה הפגנה נגד "המרכז לאמנות הפיתוי" בסמינר הקיבוצים. פרצנו ל"שיעור" ופיזרנו את מלאכת ההוראה המוציאה מתוכה אנסים ותוקפים מינית. אפרת אופנהיימר ממרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית העבירה שיעור אלטרנטיבי על המושגים הבסיסיים "הסכמה זה סקסי" ו"אונס אינו פיתוי".

הנה כתבת סיקור מן האירוע הערב בה רואים את פיצוץ השיעור ואת דבריי על מהותה של ההפגנה.

כ

כמו כן, להלן פנייתי מהערב ליועץ המשפטי לממשלה, על מנת שיפתח בחקירה נגד המרכז לאמנות הפיתוי ונגד לפחות אנס אחד שיצא מבין שורותיו:

לכבוד

היועץ המשפטי לממשלה

יהודה וינשטיין

משרד המשפטים

ירושלים

שלום רב,

הנדון: פתיחה בחקירת אונס

בימים האחרונים התפרסמה בשנית פרשה משנת 2006, ובה משתמש אינטרנט תחת הכינוי Roso, בוגר קורס של ארגון המתקרא "המרכז לאמנות הפיתוי", מתאר במילותיו שלו מעשה אונס שביצע בסטודנטית אזרחית צ'כיה.

לאחר הסערה הציבורית תיאור המקרה הוסר מהאינטרנט, אולם ניתן לקרוא את פרטיו כולל צילום של דף האינטרנט המקורי, כאן.

אין מילים בכדי לתאר את הזוועה. גם אין צורך. התיאור המזעזע של אונס מנקודת מבטו של האנס מדבר בעד עצמו. האנס מתאר כפיה פיזית, הנחה בכוח של ידה של הנאנסת על איבר מינו, ולבסוף יחסי מין מלאים תוך אי-הסכמה ברורה ומובהקת של קורבנו. למיטב הבנתי, אין זאת אלא אונס ע"פ ס' 345 לחוק העונשין, הקובע כי "הבועל אישה שלא בהסכמתה החופשית, הרי הוא אונס".

חשוב לציין כי ניתן להצביע בבירור על קשר בין התכנים הנלמדים ב"מרכז לאומנות הפיתוי" ובין מעשה האונס. על השיטות בהן נוקט המרכז לאומנות הפיתוי על מנת לשדל את "תלמידיו" לביצוע מעשי אונס, תקיפה מינית והטרדה מינית ניתן לקרוא כאן. שיטות אלה כוללות שידול ברור להתעלם מסירוב למגע פיזי וליחסי מין, "שיטות" העלבה והקנטה במטרה מוצהרת "לשבור את הביטחון" ו"להביך על מנת לבצע מניפולציה" (כך במקור) ועוד. בכתבה המצולמת כאן ניתן לראות את אחד מחניכי ה"מרכז" מעיד במפורש כי אחד מהשיעורים המרכזיים בקורס הוא התעלמות מסירוב, ואמר: "אחד המסרים שאנחנו מקבלים אומר שכאשר בחורה מסרבת היא לאו דווקא מתכוונת לסירוב, אלא מסרבת על מנת לבחון עד כמה הגבר נחוש".

אני פונה אליך בבקשה לפתוח בחקירה של מקרה האונס, כולל איתור של האנס, וכן פתיחה בחקירה נגד "המרכז לאומנות הפיתוי" בגין הסתה לאלימות ושידול לעבירה ע"פ חוק העונשין.

יש לציין כי חלק מן הניסוחים עודנו או הוסרו מן האתר לאחר שנחשפו. כאמור, תיאור האונס והתגובות שהוא גרר, כולל ממדריכים ב"מרכז", הוסרו גם הם. אולם אסור לאפשר לאנסים ותוקפים, ולשולחיהם ומעודדיהם, להסתתר מאחורי האנונימיות הקלה מדי שמאפשרת הרשת, ומאחורי האפשרות להסיר את העדות למעשיהם בלחיצת כפתור.

במקרה זה חובה לפתוח בחקירה על העבירות הפליליות המובהקות. אנא הודיעני תוצאות פועלך.

בכבוד רב,

תמר זנדברג

חברת מועצת עיריית תל אביב יפו

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה