סיכום שבוע עמוס, ויש שיאמרו פורה.

השבוע התחיל עם ספיחים לפרשת המרכז לאמנות הפיתוי, כאשר אל תלונתי ליועמ"ש הצטרפו עשרות ארגונים, פעילות פמיניסטיות ומשפטיניות. נעדכן בכל תשובה שתגיע. הסיפור סוקר בתקשורת ואוזכר בטור הנפלא של צפי סער ואצל תמי ריקליס בהעוקץ.

באמצע השבוע הסעירו את המערכת שני עניינים נוספים – יציאה חשוכה מבית היוצר של גל השנאה שתוקף פרנסי ומנהיגי דת, שביקשו מרבנים לנאום נגד הפלות כדי לעצור את התופעה, וח"כ מיכאל בן ארי, שאחרי שסיים להבעיר את בת ים עבר לתל אביב, והציע הצעה פרובוקטיבית שדווקא התקבלה בשמחה ברמת אביב. בהקשר זה אני רוצה לציין את חברי חבר המועצה אחמד משהראווי, ששיבח את ראש עיריית בת ים שלומי לחיאני על תגובתו הברורה נגד כניסת הגזענים לעירו, והצר על כך שראשי ערים נוספים לא בחרו לנהוג באותו אופן.

השבוע הסתיים היום בכנס "מופרטות ומתאגדות – תעסוקת נשים בעידן של הפרטה". הכנס כלל מושב שיזמתי והנחיתי, שהוא תוצאה של קבוצת עבודה שקיימנו בחודשים האחרונים בשיתוף פעולה בין קידום מעמד האישה בעיריית תל אביב יפו ובין הארגונים אחותי (בראשות שולה קשת), סביבה תומכת (בראשות לנה גורארי) וערוס אלבחר (בראשות ספא יונס).

קבוצת העבודה בחנה את המציאות של נשים יזמיות שמקימות עסק עצמאי כדרך להיחלצות מעוני. במהלך העבודה עלה הרעיון להזמין בדיקה שיטתית יותר של הענף, אלא שבמקום לבדוק את היזמיות עצמן, החלטנו לעשות עבורן שירות חשוב ולהזמין סקר שבודק את הרגלי ומאפייני השימוש בעסקים מסוג זה.

הממצאים היו מעניינים. מצאנו, למשל, ש-50% (!) מתושבי העיר משתמשים בשירותים של עסקים ביתיים קטנים – ממכירת אוכל ביתי, תכשיטים ואביזרי נוי ועד קוסמטיקאית ביתית ושירותי רפואה משלימה. מצאנו גם שרוב הצרכניות של שירותים אלה הן נשים.

מצאנו כי רוב מוחץ של לקוחות עסקים אלה שומעות עליהן מקרובים ומכרים – כלומר שיטת שיווק "מפה לאוזן", וכי הערכה משוערת של מחירי הקניה הממוצעת, תדירות הקניה ומספר הקונים מביאה להערכה גסה כי מדובר בענפים המגלגלים עשרות מליוני שקלים כל אחד.

כלומר, מדובר בתופעה כלכלית נרחבת, אשר נמצאת במידה רבה מתחת לרדאר של הן של הרשויות והן של המשק הכלכלי. חברות הפאנל התייחסו לדרכים בהן ניתן לדעתן לסייע לאותם עסקים לצמוח ולשגשג – מה שיועיל הן לבעלות העסקים והן למשק. להלן המצגת שהוצגה בכנס, ומיד אחריה, למי שמעוניין, מצגת הסקר המלא. כמו כן, תוכלו לקרוא את סיקור העניין בהארץ. שבת שלום

mazeget mufratot

asakim