נשים נאלצות כיום לחפש מקום נוח להניק בו ולעתים חשופות להטרדה ולהערות פוגעניות. הצעת חוק זו נועדה לחייב מוסדות ציבוריים להציע חדר הנקה אשר יאפשר לאמהות להניק את ילדיהם בנוחות ובפרטיות. ההצעה הוגשה מחדש בכנסת ה-20.

כיום הנקת תינוקות ושאיבת חלב אם במבני ציבור ובמקומות עבודה היא פעולה הכרוכה לרוב באי-נוחות רבה עבור האם המניקה, הנאלצת לחפש חדר פנוי שיאפשר לה לבצע את הפעולות הללו בפרטיות ובנסתר מעין העוברים והשבים. יתר על כן, בהיעדרו של מקום המאפשר הנקה בפרטיות, נאלצות אימהות להניק את תינוקותיהן בפומבי, ולעתים נגרמת להן מבוכה כתוצאה מכך במקביל לכך שהן חשופות להערות והטרדות.

יזמתי הצעת חוק זו לאחר שפורסמו תלונות של נשים על כך שהן מוטרדות כאשר הן מניקות במרחב הציבורי. פעמים רבות הן נאלצות להידחק לחדרי מדרגות או שירותים, ולהיחשף להערות פוגעניות.

נשים רבות בוחרות להניק מסיבות שונות, ביניהן גם סיבות בריאותיות. הנקה היא זכות העומדת לכל אם טרייה ולנשים אשר בוחרות להניק צריכה להיות האפשרות הנוחה לעשות זאת גם במקומות ציבוריים.

מטרת התיקון הנוכחי היא לחייב הקצאת חדרי הנקה ייעודיים במקומות ציבוריים, אותם פוקדות לרוב נשים מניקות. כך, תתאפשר ההנקה או שאיבת חלב האם בלי שתפגע פרטיותה של האישה המניקה.

הצעת חוק דומה בעיקרה על שולחן הכנסת השבע-עשרה על ידי חברת הכנסת זהבה גלאון וקבוצת חברי הכנסת (פ/3640/17).