מנשות הכותל דרך לגליזציה של קנאביס ועד זכויות בעלי חיים – עבודתי בתחום זכויות האדם והפמיניזם בקדנציה האחרונה

חלק גדול מהצעות החוק שהגשתי בכנסת האחרונה עסקו בזכויות אדם ואישה, עם דגש על מניעת אפליה: העברת חוק חופשת לידה לאבות בקריאה טרומית, חוק שאני מקווה להמשיך לקדם בכנסת הבאה לטובת כל ההורים בישראל. תשלום תוך 30 יום לפרילאנסרים, העובדים החלשים יותר שהחוק מפקיר לחסדי השוק; חדרי הנקה במקומות ציבוריים ואיסור הטרדת מניקות, עוד הצעת חוק שחבל שצריכה בכלל להיות מחוקקת; זכויות הדייר בדיור ציבורי; איסור אפליית סטודנטים; איסור אפליית אנשים בעלי עודף משקל; סיוע לקטינים נפגעי עבירות מין או אלימות; איסור אפליה בקבלת טיפול רפואי ועוד הצעות חוק רבות אחרות אשר זמינות לקריאה באתר.

פמיניזם וזכויות נשים הם חלק חשוב מהשקפת העולם שלי כאשת שמאל – שמירה על זכויות אדם ואישה הכרחיים לקיום חברה שוויונית ומכבדת. הדבר הראשון שעסקתי בו עם בחירתי לכנסת היה מאבק נגד חזרתו של נתן אשל לחיים הציבוריים והמשך העסקתו מתחת לרדאר, זאת בניגוד להסכם שנחתם אתו לפיו הוא יפרוש מכל עשייה כזו. הדלקתי נרות והתעטפתי בטלית יחד עם נשות הכותל בהזדמנויות שונות כאשר המשטרה איימה למנוע מהן את הזכות הזו. כחלק ממאבק פמיניסטי פלורליסטי לחופש דת. מזה שנים אני פועלת נגד מועדוני חשפנות ונגד כרטיסי הזנות במרחב הציבורי. נלחמתי כנגד התופעה המסוכנת של הימצאות כלי נשק במרחב הביתי והציבורי שמובילים פעמים רבות לתאונות טרגיות, לאיום ואף פגיעה בחיי נשים והעלאת שיעור ההתאבדויות. לכן התנגדתי להרחבת כמות רישיונות הנשק ולהפחתת תנאי הסף לקבלת רישיון נשק.

מאבק נוסף שהובלתי הוא על הזכות לפרטיות, זכות שהולכת ונרמסת בשל אורח החיים הדיגיטלי שלנו לצד אינטרסים של חברות ענק וגם של המדינה. המאבק נגד המאגר הביומטרי שעוד רחוק מלהסתיים. דוגמה מאלפת ליחס של המדינה לפרטים האישיים שלנו היא העלאת אפליקציה ובה מאגר של מאות אלפי בעלי כלבים היה שאילתא דחופה שלי לשר החקלאות הביאה לכך שהמאגר נשקל מחדש כעת.

נושא נוסף שאותו אני מובילה הוא מאבק לאי-הפללה ושינוי ביחס בשימוש בקנביס. עבור עשרות אלפי חולות וחולים, קנביס הוא תרופה ייחודית שיכולה להביא מזור למחלות וסימפטומים של כאב ששילוב של בורות שומרנות מונעים מהם. עבור מאות אלפי אחרים, עישון קנביס בשעות הפנאי הוא חלק מאורח חיים של אנשים בוגרים, עובדים ומתפקדים רחוקים מאוד מתדמית הסטלנים, שאין שום סיבה להפליל ולרדוף עם תיקים במשטרה ואכיפה פלילית. מדיניות קנביס היא נושא שנמצא בשינוי בכל העולם, ובשנתיים האחרונות תרמתי כאן בישראל לנורמליזציה של השיח. כתבתי הצעות חוק, תרגמתי דוחות של האו"ם ומדינות אחרות והזמנתי מחקרים על מנת להביא לשינוי מדיניות בנושא זה גם בישראל.

בכנסת הזאת הגנתי גם על זכויות בעלי החיים, החוליה החלשה והפגועה ביותר בשרשרת. במסגרת עבודתי בכנסת פעלתי נגד קרבות כלבים והמשך הרבעת כלבים המשמשים לקרבות; הגשתי שאילתות, הצעות לסדר ובקשות לדיונים מהירים סביב תנאי הגידול והאחזקה של תרנגולות וחזירים; הובלתי יחד עם שותפים נוספים יוזמות לצמצום צריכת מזון מן החי והגברת מודעות בנושא; והגשתי הצעת חוק להכללת חובה של מנות טבעוניות במקומות העבודה ומוסדות ציבור . מבחינה אישית עברתי לפני מספר חודשים לתזונה טבעונית, צעד לא פשוט שאני גאה בו.