בשבוע שעבר, בשכונת קרית משה ברחובות, ראיתי דוגמה חיה לחשיבותה של חשיבה חדשה בדיור, ואת השינוי האמיתי שתכנית דיור אחרת יכול לייצר.

קרית משה היא שכונה מקסימה, בעלת מרקם עירוני-קהילתי מתפקד, יש בה תמהיל של אוכלוסיות – מבוגרים, ילדים, משפחות צעירות, יוצאי אתיופיה, ילידי הארץ. שכונה עירונית עם שילוב של מבנים ציבוריים, דיור ציבורי ושטחים ירוקים.

קרית משה היא דוגמא קלאסית לשכונה שמשוועת להתחדשות עירונית ולהשקעה בדיור הציבורי שהממשלה הזניחה לחלוטין. היחידים שלוטשים עיניים לשכונה הם יזמי פינוי-בינוי. הם דופקים על דלתות המשפחות, מחתימים על חוזים פוגעניים ומנסים לקבוע עובדות בשטח כשלנגד עיניהם עסקת קומבינציה ואחוזי בניה ולא צרכי המשפחות והקהילה.

את הסיור קיימתי יחד עם תושבי השכונה דורית לוי, מאיר יצחקי, ארגאו טסמה וסיגלית, יעל פדן מעמותת במקום וחברי המועצה יעל בק ממרצ, יערה ספיר, אמיר ירון ואבאי זאודה.

בפגישה שקיימנו עם ראש עיריית רחובות רחמים מלול הדגשנו את הצורך להפוך את הפירמידה ולהתחיל מצרכי בני האדם. התרשמנו מהגישה הקשובה והפתוחה של ראש העירייה שיכול להפוך את קרית משה לפרוייקט דגל שיהיה דוגמה לכל הארץ.

אני גאה לקחת חלק במאבק של תושבי קרית משה להתחדשות עירונית מקיימת. זו דוגמה מובהקת לצורך בחשיבה חדשה על הערים הישראליות כהזדמנות להתחדש, להתחזק, ולהוות מענה למשבר הדיור ולצדק חברתי.

בתמונות: הזנחת הדיור הציבורי בשכונה.

רחובות4 רחובות1 רחובות2 רחובות3