דו"ח המבקר הראה כי אין לנו נתונים אמיתיים בנוגע לזיהום במפרץ. איך אפשר להמשיך לדון בהרחבת המפעלים בלי שיש לנו את המידע הקריטי הזה?

 

 

"כמו שבטח הרבה מתושבי ותושבות חיפה יודעים, בימים אלה יש שורה של תכניות שעומדות על השולחן בוועדות התכנון, חלקן במחוזיות בחיפה חלקן בירושלים במועצה הארצית. לא רק שלא לעצור ולצמצם את התעשייה הפטרוכימית הקיימת הגורמת לזיהום ולתחלואה ולכל מה שאנחנו יודעים, אלא אפילו להרחיב אותה. להרחיב את בתי הזיקוק, לפתוח מקומות חדשים לתעשייה, לבנות נמל חדש אולי אפילו לבנות תחנת כוח חדשה באזור. כל אלה תכניות שכאילו מתקיימות בעולם מקביל לכל מה שאנחנו כל הזמן שומעים, לדו"חות התחלואה, לדו"ח מבקר המדינה שהתפרסם אתמול על החוסר ניטור, חוסר שקיפות וחוסר אמינות המשווע של המעקב והפיקוח אחר זיהום האוויר. וכאילו אין קשר בין הדברים. אז אני אומרת, חברות וחברים, בואו רגע, בכל תחום, בעסקים, במשפטים, בציבור וכו'. כשיש בעיה אומרים קודם כל 'עצור' ולא ממשיכים עסקים כרגיל, להרחיב עוד יותר את התעשייה. זה א'-ב'.

"בכל הארץ ובכל העולם, השיח המדבר על אי שמירה על בריאות התושבים, בריאות הציבור מפני שזה מייצר מקומות עבודה כבר עבר מהעולם מזמן, גם עובדים לא רוצים לעבוד במקום שמסכן את הבריאות שלהם. ואין סתירה בין שמירה על הבריאות ובין ניטור כמו שצריך של רמת הפליטות לפי ממד שקובע התקן , גם הבינלאומי גם הישראלי ובין מקומות עבודה. גם מקום עבודה יכול להיות מקום עבודה נקי, מקיים וגם טוב לעובדים שלו ולסביבה.

"לצערי בשנים האחרונות זאת הפכה להיות פרקטיקה די קבועה של משרדי ממשלה למה הם לא מבצעים את התפקיד שלהם, 'כי אין תקציב' אז אני מציעה בפעם הזאת ובפעמים נוספות לא לחכות לדו"ח מבקר המדינה אלא בזמן אמת לדפוק על השולחן, להגיד 'סליחה אנחנו לא ממשיכים לבצע את תפקידנו כי זאת תהיה מעילה, כי אנחנו לא רוצים לחכות לדו"ח המבקר הבא, אלא כבר עכשיו להתריע על הכשלים בזמן אמת ולהגיד', וזה נכון אגב לגבי כל משרד ממשלתי, שומעים את זה ממשרד הרווחה, ממשרד הבריאות ועכשיו מהמשרד להגנת הסביבה, אם אין לנו את התקציב המתאים לבצע את תפקידנו אז לא נבצע אותו, חד וחלק.

"במקום כמו מפרץ חיפה שומר הסף הראשון הוא המשרד להגנת הסביבה ומהדו"ח הזה עולה בצורה די ברורה שהוא כשל בתפקידו ואין שום סיבה שזה יהיה ככה".