בועידת האקלים בפריז שתתקיים בעוד כחצי שנה, צפויות לחתום מדינות העולם על אמנה להפחתת גזי חממה, ולהתחייב ליעדי פליטה נמוכים. בישראל, לעומת זאת, מסתמן כי ישראל מתכוונת להתחייב ליעד נמוך בהרבה. האזינו לפרסום של יערה שפירא בגל"צ

פליטת גזי חממה והתחממות כדור הארץ הם אחד האיומים הגדולים על האנושות. בעוד כחצי שנה תתקיים בפריז ועידת אקלים בינלאומית שעשויה להוות נקודת ציון היסטורית בהתמודדות עם הנושא, אם אכן תחתם בה אמנה לצמצום פליטת גזי החממה אשר תחייב את כל המדינות ליעדים מוגדרים.

כל המדינות המשתתפות עתידות להגיש את תכנית הפעולה שלהן לצמצום פליטת גזי החממה עד לנובמבר הקרוב, והכוונה של רובן היא להתחייב לצמצום של כ-20% בפליטות גזי החממה עד שנת 2020. בישראל התכנסה ועדה בינמשרדית על מנת לקבוע את תכנית הפעולה הישראלית.

אולם, על פי פרסומה של יערה שפירא הבוקר בגלי צה"ל, ההמלצה המתגבשת בועדה מסמנת יעד נמוך בהרבה, אשר מדבר על הפחתה בשיעור הגידול הקבוע של הפליטות, ולא על הפחתתן. שגרירת צרפת לנושא שינוי אקלים, ברנג'רה קאנסי, נפגשת בימים אלו בארץ עם גורמים שונים על מנת לקדם את גיבוש המסקנות הישראלי, והדגישה כי קיימת ציפייה מישראל להיות בין המדינות שמובילות בהפחתת פליטות.

אם אכן ייקבע יעד ישראלי נמוך וחסר משמעות אמיתית, רק על מנת לצאת ידי חובה ולמטרות תדמיתיות, תהיה זו החלטה מצערת ואף מבישה. לישראל ישנה הזדמנות להצטרף למאמץ הבינלאומי אשר ישפיע על חיי כולנו, ואל לנו לאבד אותה. כפי שאמרתי היום בגל"צ (ניתן לשמוע החל מדקה 1:50): "ישראל אולי קטנה ופחות משפיעה, אבל החשיבות של לקיחת חלק במאמץ חלה גם על ישראל בהיותה חלק ממשפחת העמים".

* קישור לכתבה בגלי צה"ל

* קישור לכתבה בנושא ועידת האקלים ב"הארץ"