את, אני והמלחמה על הגז

פורסם היום ב"הכי תל אביב"

במוצאי שבת, אי שם בתיאטרון האלטרנטיבי בירוביג'ן בדרום העיר, התכנסה חבורת אמנים ואקטיביסטים פוליטיים למחזה קריאה ביוזמת צ'יקי ארד וחבורת מעין. החומר: פרוטוקול ועדת הכלכלה מהדיון בנושא תמלוגי הגז. הרציונל פשוט אך מבריק: הדרך הטובה ביותר, היחידה למעשה, להמחיש את גודל השערוריה שבחלוקת נכסי הציבור לקומץ טייקונים חמושים בלוביסטים, היא להנכיח את האופן המדויק שבו זה נעשה: נאומי הפוליטיקאים, השקרים שהם מוכרים בלי בושה, קריאות הביניים ובדיחות הדעת, הכל נמצא שם, בפרוטוקול 320 מיום 5 באוקטובר 2010. קריאת חובה לכל ישראלי.

לתיאטרון הקטן נכנסתי בצעד מהוסס. לא בדיוק הזירה הטבעית שלי. נבחרתי לגלם את ח"כ אורית זוארץ מקדימה, שבעיקר זרקה כמה הערות ביניים. הזכרתי לעצמי שאין תפקידים קטנים. הבמה אולתרה בזריזות, סמל המדינה הוקרן מאחור והקהל נכנס לאולם. הקסם עבד מיד. זו לא היתה הפגנה פוליטית במובן המקובל וגם לא גיג חלול, אירוני ומודע לעצמו. זה היה אקט פוליטי מוצדק, מנומק ומדויק מאין כמותו. ולכן זה גם עבד. הקהל ישב מרותק והוקסם מהמחזה, נאנח, גיחך והתרגש במקומות הנכונים.

חזותו הרגועה וקולו הבוטח של יהושע סיימון לא הכינו איש לנאום הנכלולי וההיסטרי שבקע מפיו בשמו של יו"ר הוועדה אופיר אקוניס; הסיגר שאחז בידו יובל בן עמי היה רק רמז קלוש לדברי האימים שנשא בדמותו של יצחק תשובה; מתי שמואלוף וחכים בשארה, שצחצחו את נעליו בתור יוליה שמאלוב ברקוביץ ואנסטסיה מיכאלי, היטיבו אמנם לשחק אבל רק הוכיחו שעם מציאות כזאת מי צריך דמיון.

למרות שצפיתי בדיון בזמן אמת, עת שודר בערוץ הכנסת, ולמרות שקראתי את הפרוטוקול יותר מפעם אחת, מלוא האבסורד התגלה רק בקריאה בקול, מול קהל. הפוליטיקאים שלנו מכרו אותנו בזול, ולא התביישו לאיים איומי סרק שהמילים "אירן", "סוריה", "ערבי" ו"קומוניסטי" שורבבו לתוכם ללא קשר למציאות. היש דרך טובה מהצגה לייצג זאת?

ניתן לצפות כאן בקטע ערוך מן ההצגה

וכאן ניתן לקרוא ביקורת את האירוע מאת מאשה צור גלוזמן

עידכון, יוני 2011:

מאז ההעלאה הראשונה המחזה זכה להצלחה חסרת תקדים במונחים מקומיים. הוצאת מעין וגרילה תרבות הוציאה את המחזה בספר, עם פתח דבר מאת צ'יקי ארד

צ'יקי ויובל בן עמי בתכנית הבוקר "העולם הבוקר"

בכתבתה של רותי סיני במגזין מעריב

בגלי צה"ל, כתבה ששודרה יום אחרי שעלה המחזה בפסטיבל "מתחת להר" בירושלים, בו צפו ח"כ שלי יחימוביץ, שר האוצר יובל שטייניץ, פרופ' איתן ששינסקי, פרופ' יוג'ין קנדל, מנהלת ועדת הכלכלה לאה ורון ועוד

בדה-מרקר, כולל כתבת וידאו מאת עידו סלומון ובהשתתפות מתי שמואלוף ואני, וכן פולואפ על האורחים המכובדים בהצגה

יהושע סיימון כיצחק תשובה בהצגה בירושלים

לדף הפייסבוק של המחזה

ולצפייה בתמונות מההצגה

שימו לב במיוחד לתמונה הזאת. צילום: רביד רובנר

Facebook comments:


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *