דו"ח מטעם מועצת הביטחון של האו"ם מוכיח באמצעות תצלומים מהשטח את קיומו של נשק ישראלי בדרום-סודאן, ומציין את השפעתו על הארכת והסלמת מלחמת האזרחים במדינה. מזה זמן מתרבות העדויות על פשעי המלחמה, הפרת זכויות האדם והפשעים נגד האנושות שמבצעים שני הצדדים בעימות

השבוע התפרסם דו"ח מטעם מועצת הביטחון של האו"ם שקבע בבירור כי נשק ישראלי נמצא בידי כוחות הביטחון של ממשלת דרום-סודאן, וכי נוכחותו של נשק זה באזור תורמת להארכת ולהסלמת מלחמת האזרחים המתקיימת בה מאז 2011. נשק זה משמש להפרות זכויות אדם חמורות ולפשעים נגד האנושות.

כבר בסוף מאי פניתי לשר הביטחון בבקשה לבחון את מדיניות הייצוא הביטחוני הישראלי לממשלת דרום-סודאן, ללכת בעקבות ארה"ב, האיחוד האירופי, ואפילו סין, ולהקפיא את רישיונות הייצוא הבטחוני למדינה.

שר הביטחון התעלם והתחמק מתשובה, וכעת בדו"ח האו"ם אנו מקבלים תזכורת נוספת לנעשה בדרום-סודאן: עלינו כישראליות וישראלים לדעת שהנשק שמדינת ישראל מאשרת לייצא ומפקחת על הסחר בו, משמש עתה בין היתר את צבא השחרור העממי של סודן הפועל בשיטת ״אדמה חרוכה״: שריפת בתים, לפעמים על יושביהם, הרג חסר אבחנה של אזרחים, אונס וביזה.

על אף שביממה האחרונה הוכרז כי הצדדים חתמו על הסכם הפסקת אש, עוד מוקדם לדעת כיצד יתפתחו הדברים באזור. תמיכה אמיתית במדינה ובמאמצים להגיע להפסקת אש ולהסכם שלום תהיה להפסיק לאלתר את הייצוא הבטחוני למדינה. זה הדבר הנכון והמוסרי עבור כולם.

על דו"ח האו"ם תוכלו לקרוא כאן, וכאן גם על העדכונים האחרונים מהאזור.

כאן תוכלו לקרוא על פנייתי לשר הביטחון מחודש מאי.