בעקבות ההתפתחויות האחרונות בענייני משק הגז בישראל והתמלוגים שתשלם כי"ל למדינה, קראתי השבוע מעל בימת הכנסת להקים ועדת חקירה פרלמנטרית שתחקור את שוד משאבי הטבע של כולנו

שחיתות או חוסר אחריות?

זו השאלה שצריכה לעמוד במוקד עבודתה של ועדת החקירה הפרלמנטרית לנושא שוד משאבי הטבע שהצעתי להקים היום בכנסת. צפו בקריאתי להקים את ועדת החקירה במליאת הכנסת כאן.

רק החודש אמר יצחק תשובה בכנס סגור למשקיעים ש״מתווה הגז יעבור בימים הקרובים״. לא חלפו חמישה ימים ונודע על התרגיל מסריח: ההתקפלות של השר דרעי ונטישתו את העמדה כשומר הסף האחרון בממשלה נגד שוד הגז. איך תשובה ידע? שאלה ראשונה לוועדת החקירה.

שאלה שנייה לוועדת החקירה: השר דרעי ניסה לטעון שלמתווה הגז אין אלטרנטיבה. האומנם? האם זה הגיוני שלשר הממונה על נושא שמשמעותו לישראל מאות מיליארדים לא הוצגה אלטרנטיבה? ומה עם האלטרנטיבה שהציג בממשלה השר אבי גבאי רק שלושה חודשים לפני כן? מה עם האלטרנטיבה שהניחה קואליציה של ארגונים, מומחים וחברי כנסת, ביניהם ח"כ שלי יחימוביץ' שמהווה השראה לכולנו במאבק הזה, מדוע היא לא הוצגה לממשלה?

גז, נפט, ים המלח, פוספטים, פצלי שמן, מים מינרלים (שמשום מה לא הוכרו כמשאב טבע מתכלה ועל שאיבתם אין תמלוגים), השטחים הפתוחים וזכויות בניה, כולם משאבי טבע ציבוריים שכולם נמצאים בליבן של פרשיות שחיתות שהולכות ונחשפות לאט לאט. בין היתר בחלוקת רשיונות קידוח שמככבת בפרשת פואד בן אליעזר, פרשת הולילנד ושערוריית הבוררות בין המדינה לכי״ל, שבה החשב הכללי ירון זליכה גילה שהחשב לפניו ״שכח״ לגבות כמה מאות מליונים מכספי הציבור. לגמרי ב מ ק ר ה אותו חשב שכחן לשעבר עומד היום בראש החברה לישראל, בעלי כי״ל.

השחיתות, השקשוקה או שוד משאבי הטבע חייבים להיחקר. גם כדי לחשוף את שערוריות העבר וגם כדי לגבש אסטרטגיה בת קיימא לניהול משאבי הטבע במבט צופה עתיד.

הקואליציה הפילה היום את ההצעה שלי, לא לפני שדרשה הצבעה שמית ולא לפני שראש הממשלה הטריח את עצמו לאולם כדי להצביע אישית נגד. מעניין למי היה צריך להוכיח.

ועדת חקירה פרלמנטרית לא הוקמה היום. אבל אני מבטיחה לכם שביום מן הימים, לא כל כך רחוק, הנושא ייחקר והאחראים יידרשו לתת את הדין.