הצעת החוק בדבר ביטול חזקת הגיל הרך נפלה בהצבעה בקריאה טרומית. זהו הישג לאופוזיציה ולארגוני הנשים, במאבק נגד הצעת חוק שהייתה הופכת את הילדים לכלי מיקוח במארג הרגיש שנוצר בעת מקרי גירושין

בתחילת החודש הצליחה האופוזיציה במאמץ משולב להפיל את הצעת החוק הפרטית לביטול חזקת הגיל הרך. על פי הצעת החוק המשמורת על ילדים עד גיל 6 לא תעבור אוטומטית לאמהות במקרה של גירושין, אלא תתחלק בין בני הזוג. בהצבעה על הקריאה הטרומית נפל החוק ברוב של 42 חברי כנסת אל מול 41.

על פניו, חזקת הגיל הרך זה חוק ארכאי, לא שוויוני ואפילו מקומם, שמניח מראש שהאחריות על גידול הילדים היא של האימהות והאחריות לפרנס אותם היא של האבות. הבעיה עם היוזמות שבאות לבטל את חזקת הגיל הרך היא שהן מבוססות על מציאות מדומה שבה קיים שוויון  משפטי בין גברים ונשים בהליך הגירושין – בעוד שבמציאות המשפטית והחברתית הקיימת בישראל לא כך הוא. דיני המשפחה בישראל נשלטים על ידי הרבנות – מוסד פטריאכלי, שוביניסטי ומשפיל שדורש מנשים לוותר על רכוש, על זכויות ועל מזונות רק כדי לקבל גט. אם נוסיף למשוואה האיומה הזאת גם את הזכות להחזיק בילד, ילדים וילדות רבים עלולים למצוא את עצמם משמשים כקלף לסחטנות בהליך הגירושין. מקרים שמגיעים לבית משפט הם הרי אלו בהם לא מצליחים ההורים להגיע להסכמה, ובמצבים כאלו הילד נקלע לשדה קרב רגשי וחומרי.

אנחנו בהחלט מאמינים שרוב האבות רוצים, וצריכים, להיות מעורבים באופן שווה בגידול ילדיהם, ושאת החוק צריך לשנות. אבל אי אפשר לשנות בצורה שמתעלמת מהמציאות המפלה שנשים חיות בה, ושעלולה להפוך אימהות וילדים לבני ערובה בהליכי גירושין מכוערים. לו הצעת החוק הייתה עוברת, היא הייתה הופכת את הילדים עצמם לעוד נדבך בקרב גירושין שהוא גם כך במקרים רבים מכוער ולא נעים.

תוכלו לקרוא את הדיווחים על ההצבעה במליאה כפי שהתפרסמו בעיתון "הארץ" ובאתרים "וואלה!" ו-NRG.