מושב הכנסת שמסתיים היום היה מתגמל, מאתגר ובעיקר – עמוס. אני מצרפת סיכום קצר ותמציתי של הפעילות שלי במושב האחרון. לקריאה נוספת, לחצו על הקישורים (בכחול). אני רוצה לנצל את ההזדמנות להקדים ולאחל לכן ולכם חג פסח שמח, מי יתן ונזכה לחגוג חירות לכולם ולכולן.

 

אינפו ניוזלטר רקע

על רקע אינתיפאדה קשה, אנחנו בשמאל חזרנו והזכרנו לציבור שקיימת אלטרנטיבה. מצאנו את עצמנו מול מערכת פוליטית שיצאה משליטה, מתעלמת ממערכת הביטחון ומסיתה נגדה, ועוצמת עיניים מול הפיתרון היחיד לביטחון – פיתרון מדיני.

בכירי מערכת הביטחון כגון ראש אמ"ן הרצי הלוי, אמרו שלצד פתרונות צבאיים חובה לספק אופק מדיני. הרמטכ"ל, גדי אייזנקוט, מבהיר שפיתוח כלכלי בחברה הערבית בכלל וביישובים ערבים ביהודה ושומרון בפרט הם אינטרס ישראלי. בכירי מערכת הביטחון אומרים דברים ברורים ומובנים מאליהם שמרצ אמרה מאז מתמיד – מהלכים צבאיים לבדם לא יכריעו את הטרור, ויש לחפש לצידם מהלכים מדיניים.

בימים אלו אנו רואים את הרמטכ"ל מותקף וכיצד נעשה שימוש הולך גובר במלים "בוגדים" ו"שתולים" – לא מפתיע לנוכח האין פתרון של הימין. השילוב בין המחסור בתשובות לבין המצב הביטחוני הרעוע שולח את שרי הממשלה והימין שוב ושוב למקום היחיד שבו הוא מרגיש חזק – הסתה נגד אנשי צבא, ארגונים אזרחיים, בג״ץ והתקשורת.

4

אנחנו במרצ עמדנו באומץ – כמעט לבד – מול ניסיונות החיסול של ארגוני החברה האזרחית, והזכרנו שמחנה השמאל – הפוליטי והאזרחי – הוא זה שמציע אלטרנטיבה ממשית למבוי הסתום שישראל נמצאת בו, וזו הסיבה שאנחנו כל כך מרגיזים את הימין.

במושב החולף העברתי בקריאה ראשונה את חוק חופשת האבהות, חוק כניסה חינם לחופים עבר כתקנה של משרד הפניםחוק תיווך הוגן עבר בקריאה טרומית וכך גם חוק דמי הלידה, שיבטיח חופש בחירה בלידה לנשים, זכה לתמיכת ממשלה ועבר גם בקריאה טרומית. בסך הכול הגשתי 85 הצעות חוק בכנסת הנוכחית ו-3 מהן בדרכן להיכנס לספר החוקים. הפגנו נגד מתווה הגזנלחמנו בועדת הכלכלה נגד השימוש בסעיף 52, וכמובן לבסוף, ניצחנו יחד את מתווה הגז בבג"ץ.

1

במושב החולף הגנו על משאבי הטבע ועצרנו הטבות חדשות שחברת כיל דרשה בחוק שישנסקי 2, קידמתי תיקון חקיקה שנוסחה על ידי "אדם טבע ודין" שמטרתה לשמור את חופי הים כמשאב טבע ציבורי, ובנוסף, הפגנתי עם פעילי מרצ נגד הקמת בתי זיקוק נוספים בחיפהעיר מוכת זיהום.

המאבק על תחבורה ציבורית בשבת ועל חופש התנועה במדינה אף פעם לא פוסק – הגשתי מחדש את הצעת החוק של ניצן הורוביץ לתחבורה ציבורית בשבתחשפתי את צביעות הממשלה עם הצעת החוק להשבתת רכבי השרים בשבת – כל עוד אין תחבורה ציבורית, פעלתי למניעת גניבת העודף באוטובוסים החדשים על ידי חברת דן, טיפלתי אל מול משרד התחבורה בכשלים של חברת דן דרום, והזכרנו בשדולת התחבורה כי הפתרון לתאונות הדרכים טמון בתחבורה הציבורית.

2

אני פועלת נגד התעשייה הישראלית המייצאת נשק המשמש להפרות זכויות אדם בעולם, במושב האחרון חשפתי כי ישראל מספקת נשק המשמש נגד מתנגדי המשטר בדרום סודן בניגוד לאמנת האו"ם, ובנוסף, הבאתי להצבעה את הצעת החוק לפיקוח על יצוא הנשק למדינות המפרות זכויות אדם. אני מתנגדת בכל תוקף ליוזמות של הממשלה להקל על יצוא הנשק, וכן להציף את המרחב הציבורי באזרחים חמושים כדרך טיפול במצב הביטחוני.

תחום החינוך וחופש הביטוי במדינה דורש מאבק מתמיד: הגשתי פנייה דחופה לשר החינוך, נפתלי בנט, בעניין היוזמה שלו ליצור "רשימה שחורה" שתצנזר הצגות ומופעים בסל התרבות. קיימתי דיון דחוף בוועדת החינוך בנושא חדירת גופים מסחריים אל תוך כותלי בית הספר. בנוסף, סיעת מרצ ואני יצאנו נגד האינדוקטרינציה של משרד החינוך בה חברי מל"ג מתפטרים וספר האזרחות עובר שינוי יסודי תוך ויתור על הדמוקרטיה והתמקדות ביהדות.

5

בימים אלה אני עובדת על חוק חינוך פיננסי שיעלה במושב הבא שיקבע שיש להשקיע שעה שבועית בחינוך פיננסי לתלמידי תיכון – כלי חשוב להתנהלות נכונה בחייהם הבוגרים. ביום זכויות הלהט"ב קיימנו ועדה בה דרשתי להפסיק את האפליה כנגד זוגות חד מיניים בקבלת אזרחות.

כיו"ר ועדת הסמים, המשכתי לפעול להקלה על מטופלי קנאביס רפואי ועצירת הנוהג הנפסד שבמסגרתו קופות החולים מתנערות מהטיפול בהםהמתווה החדש בתחום הקנאביס הרפואי מתקדם ואני מקווה ומאמינה שלא רחוק היום שבו רופא יוכל לרשום קנאביס ככל תרופה אחרת. הוועדה טיפלה גם בנושא סמי הפיצוציות והצורך הדחוף לפעול נגד סמים מסוכנים ומרעילים אלה.

3_0

ביום זכויות בעלי החיים בכנסת יזמתי שמזנון הכנסת יהפוך טבעוני וטעים. בנוסף, הגשתי הצעת חוק שתאסור על המתת כלבים בריאים חסרי בית, הצעה ששותפים לה חברי כנסת מכל הקצוות הפוליטיים. הצעת חוק אחרת שלי הייתה להחמיר את הענישה כלפי בעלי כלבים משוטטים אשר אינם מעוקרים או מסורסים. כלבים אלו מזדווגים ומתרבים, הגורים נולדים ונשארים ברחוב ונדונים לחיים קצרים ואכזריים. לבסוף, ביקשתי להביא קץ למשלוחי הבקר האכזריים.

לסיום, חשוב לי לשמוע את דעתכן ודעתכם ואשמח שתכתבו לי לכתובת: tzandberg@knesset.gov.il

שלכן ושלכם,
תמר זנדברג