שבוע שהחל בהפגנת השמאל המרשימה במוצאי שבת, נמשך עם מאבק נגד הארכת חוק האזרחות, המשיך בהתקדמות משמעותית לקראת אימוץ מדיניות אי הפללה של צרכני הקנאביס בישראל ויגיע לשיאו במצעד הגאווה התל אביבי – סיכום שבוע בכנסת

השבוע הגיע לכנסת שוב חוק האזרחות. מדובר באותו החוק שחוקק בתקופת האינתיפאדה השניה כהוראת שעה, ושנגדו עתרה ראשת המפלגה זהבה גלאון לבג״ץ, שם הוא אושר ברוב דחוק של חמישה מול ארבעה שופטים. בתועבה הזו נאבקתי בדיון משותף של ועדות הפנים והחוץ והביטחון, כאשר מנגד, גם השנה, סייעו לאישורו בוועדה חברי סיעת המחנה הציוני.

חוק האזרחות מאפשר לגזול מילדים פלסטינים שנולדו ב"ירושלים המאוחדת" את זכותם לאזרחות, יוצר משפחות חצויות שחלק מילדיהן ישראלים ואחרים לא, ומביא לכך שאנשים שנולדו וגדלו בארץ כל חייהם הופכים חסרי כל זכויות ומעמד חוקי.

_______________31

הטיעון הביטחוני עליו נשען החוק רחוק מלהצדיק עוול קולקטיבי וממושך שכזה, בו נפגעות ילדות ונפגעים ילדים על רקע גזעני. מה נגיד לילד בן 14 שמגלה שהוא חסר כל ביטוח רפואי וזכות לחינוך ורווחה? הוועדה המשותפת החליטה בסופו של דבר להאריך את החוק בשנה נוספת, בצעד לא מוצדק ולא הוגן – גם אם צפוי.

מנגד, השבוע זכינו לשמוע גם חדשות מעודדות ממסדרונות הכנסת: שרת המשפטים איילת שקד הודיעה כי במשרדה בוחנים שינוי במדיניות הממשלתית בתחום הקנאביס, כך שאת האכיפה הפלילית יחליף קנס מינהלי. אי הפללה של מעשנים הוא צעד חשוב ומתבקש. מדובר באנשים נורמטיביים, בעבירה שאין לה קורבנות ובעיקר בבזבוז משאבים. כיו"ר ועדת הסמים, אתן לשרה שקד את מלוא הגיבוי על מנת לבצע את השינוי הזה מול הגורמים השמרניים שמתנגדים לו.

_______11

לסיום, אני מזמינה אתכן ואתכם לצעוד עם מרצ במצעד הגאווה שיתקיים מחר (ו') בתל אביב, וכמובן במצעדי הגאווה שיתקיימו ברחבי הארץ בתקופה הקרובה (ב-17.6 באשדוד, ב-24.6 בחיפה, ב-1.7 בחדרה וב-21.7 בירושלים). ניתן יהיה למצוא את סיעת מרצ ואת רכז השטח של המפלגה, טל גולדמן, בדוכן המפלגה החל משעה 11:30 בגן מאיר.

שלכן ושלכם,
תמר זנדברג

______13