תכננתי לכתוב לכם ולכן על יום הסביבה בכנסת שציינו השבוע ועל חוק השכירות שעבר בקריאה ראשונה, אבל המציאות הביטחונית בישראל לא עוצרת. אתמול היכה בנו עוד פיגוע טרור רצחני וכולנו חווים את כאב הנפגעים ומשפחותיהם.

אני רוצה לשלוח תנחומים כואבים במיוחד למשפחתו של ד״ר מיכאל פייגה ז״ל, שנרצח בפיגוע ושהיה לי הכבוד והזכות להיות בין תלמידותיו במחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת בן גוריון. אני זוכרת את תובנותיו המבריקות בצד אישיותו הנעימה.

הפיגועים מייצרים מציאות קשה מאוד עבורנו, מציאות של אלימות, כאב ופחד. זו מציאות שאי אפשר להתרגל אליה, ולא צריך להתרגל אליה. לבי עם משפחות ההרוגים ועם הפצועים, שחייהם השתנו לתמיד.

הסכסוך הישראלי-פלסטיני מלווה אותנו כבר עשורים רבים, וגל הפיגועים הנוכחי נמשך כבר קרוב לשנה. כל ה"פתרונות" שמעלה הממשלה ולצערי גם חלק מחברי האופוזיציה, מתבססים על כוחנות, על הפעלת עוצמה חזקה יותר, על הגבלות נוספות על הפלסטינים והכבדת יד. רבים מדי מאיתנו מוכנים לנסות שוב ושוב את דרך המלחמה, וכל כך מעט מוכנים לנסות את דרך הדיפלומטיה והשלום.

עם כל הקושי והכאב בימים כאלה, אסור לשכוח שהפתרון היחידי האפשרי הוא פתרון מדיני. התפקיד שלנו לשמש כתנועה אחראית בים הפופוליזם, כמי שמצביעים על הדרך הארוכה-קצרה ולא על הדרך הקצרה-ארוכה. כי רק תהליך שיביא להסכם יכול להביא ביטחון, וכל פתרון קסם במסגרת קיצורי דרך, רק מגדיל ומחזק את מעגל האלימות. אין פתרון אמיתי וארוך טווח שלא מתבסס על הסכם עם הפלסטינים, ועדיף מוקדם מאשר מאוחר.

הפעילות המשותפת של מרצ בכנסת ממשיכה באופן יום יומי, אנו מצליחים להגיע להישגים משמעותיים ולהעביר חוקים, אך אסור לנו לזנוח את מטרתנו העיקרית: להשפיע על החברה הישראלית כדי שנוכל להציע שלום, צדק וביטחון.

על כן, אני מזמינה אתכם ואתכן להצטרף כבר היום לקבוצת פייסבוק אשר משנה את השיח ברשתות החברתיות, שעוזרת לשמאל ולמרצ לייצר אלטרנטיבה לשיח הפופוליסטי ברשתות החברתיות, קבוצה אשר מופעלת על ידי מתנדבי מרצ ומטרתה לחזק את המסרים שלנו אל מול הציבור הרחב. להצטרפות לחצו כאן.

חזק ואמץ, ובברכת חג שבועות שמח ושקט, וימים טובים יותר,

שלכם ושלכן,
תמר זנדברג