האונס המזוויע שקרה באלנבי 40 ממחיש שוב את אוזלת היד של המשטרה בנושא התקיפות המיניות בתוך המשטרה ומחוצה לה. לא ייתכן שהמשטרה לא לומדת לקחים מכשלונותיה בנושא לאורך השנים וארגונים אזרחיים המנסים להפוך את מרחב הבילוי לבטוח נשארים לבד במערכה.


מועדון אלנבי 40 שוב נסגר בצו מנהלי בגלל אונס, הפעם זה לא יהיה באור הזרקורים  כי אין סרטון על הבר אלא ״רק״ אונס שגרתי בשירותים. עוד לילה במועדון.

מזוויע לומר, אבל הכתובת היתה על קיר המועדון. תרבות האונס לא מתחילה או נגמרת במעשה הפלילי. היא מתקיימת במקום שבו מתנהל דיון סביב השאלה האם האישה על הבר היתה שיכורה מספיק, במקום בשאלה איך קורה שצוות המועדון ויחסי הציבור שלו מקלים ראש בתרבות האונס וזלול במין הנשי.

לאחרונה החלה לפעול במועדונים יוזמה שנקראת ״לילה טוב״, יוזמה של נשות חיי לילה במסגרתה נשים מבצעות הסברה והדרכה לצוות העובדים ולבעלים כיצד למנוע הטרדות מיניות ואונס ולעורר מודעות למרחב בילוי בטוח.

יוזמות כאלה מציעות פתרון איכותי ואפקטיבי, אבל הן לא מחליפות אכיפה. קשה להשתחרר מהתחושה שחייהן וגופן של נשים לא מוגנים מספיק בידי גורמי אכיפת החוק. קשה להבין את שיקול הדעת של המשטרה שגרם לה אחרי תלונות חוזרות ונשנות על אלנבי 40 לפתוח את המועדון מחדש לאחר מקרה האונס הקודם, ועוד יותר לא נתפש שלא נעשה דבר מלבד סגירת המועדון זמנית על מנת להבטיח מקום בילוי בטוח.

איך מועדונים כמו אלנבי 40 ממשיכים לפעול? איך איש במדים לא מגיע למועדוני החשפנות שברובם מציעים גם שירותי מין בתשלום, בניגוד לחוק? איך כרטיסי הביקור של שירותי מין ברחוב ממשיכים להיות מחולקים? אי אפשר שלא לראות קשר בין האונס והתקיפות המיניות הרבות במועדונים לבין אוזלת היד של המשטרה וההתייחסות של המשטרה להטרדות מיניות ושירותי מין בלתי חוקיים.

רק הבוקר פורסם שהמשטרה, במקום לעשות את המוטל עליה, מעדיפה שלא לדווח על מקרי אונס משיקולי תדמית. נראה שהמשטרה שכחה שהמטרה שלה היא בראש ובראשונה להגן עלינו, אזרחים ואזרחיות ולא לנסות להחביא מקרי אונס כדי לשמור על שמה הטוב.

אורלי וגיא

לצפייה בראיון המלא לחצו כאן

שלשום פורסם כי שתי נשים הוטרדו על ידי שוטרים אחרי שהגיעו להתלונן בתחנת משטרה. המשטרה אמנם מסרה שהשוטרים פוטרו, אבל הגיע הזמן שהשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ומפכ"ל המשטרה יתערבו באופן אישי. דרושה העלאה רצינית  במעשים בשטח של טיפול בעבירות מין לראש סדר העדיפויות.