משפילים את החולה, הופכים אותו לחשוד מיידי ולבן ערובה

בוועדת הסמים של הכנסת פרץ וויכוח סוער, כאשר נציגי הרופאים והמרפאות הסבירו את סגירת מרפאות הכאב לחולי קנאביס בעומס חמור במרפאות ובחולים שצובאים על הדלתות. הנציגים העלו את הבעיה שבארץ ישנם רק 85 רופאי כאב והמרפאות אינן יכולות לעמוד בעומס, אך באותו הזמן גם טענו שכמות גדולה של מטופלים מוכרים את הקנאביס הרפואי.

מדובר בטענה חסרת בסיס, שיוצרת סטיגמה והופכת את החולה לחשוד מיידי. ניתן להבין את בעיית מרפאות הכאב, אך יש לזכור כי בסופו של דבר אלו החולים שאינם זוכים כאן לטיפול ראוי, ואסור לנו לאפשר שישתמשו בהם כבני ערובה במאבק למערכת רפואית מתפקדת.

רפורמת הקנאביס הרפואי תושלם בתוך שנה, ומשרד הבריאות צופה כי איתו ירד משמעותית מחיר הקנאביס הרפואי. בנוסף מדווח משרד הבריאות כי קיבלו פניות מיותר מ-500 גורמים, מתוכם לפחות 200 בתי מרקחת, המעוניינים בשוק הקנאביס החדש. אנו נמשיך ללחוץ בוועדת הסמים של הכנסת על מנת להאיץ את התהליך. אך בינתיים יש לזכור כי אנחנו רחוקים מהמצב האידיאלי. כרגע חולים כרוניים עדיין צריכים לחדש את המרשם שלהם כל 3-4 חודשים, ובמרפאות כאב מופיעים שלטים המודיעים כי אין בכוונת המרפאות להמליץ על קנאביס רפואי. שלטים אלו הם אקט שמשפיל את החולים ושם אותם במעמד של חשודים מיידיים וכבני ערובה במאבק של מישהו נגד הלגליזציה. אנחנו נערוך בדיקה באמצעות הייעוץ המשפטי לוועדה האם מדובר בדבר חוקי.

ועדת סמים