על רקע דרישת הימין לסיפוח עומדת על הפרק יותר מאי פעם השאלה מה זה אומר להיות ״פרו ישראל". יהודי ארה"ב צריכים להבין – להיות פרו ישראל לא מחייב אותם להיות פרו התנחלויות ופרו כיבוש, אלא בדיוק להיפך. קראו את נאומי המלא

"אני מגיעה לכאן מהמדינה שלי, ישראל, מדינה שכולנו אוהבים עד אין קץ. מדינה שנמצאת על סיפה של הכרעה היסטורית. השנה נציין 50 שנה לכיבוש הישראלי על העם והאדמה הפלסטינים ודבר אחד ברור: מדינת ישראל וכל מי שאוהב אותה חייב לבחור: המשך סכסוך אלים, התבוססות במלחמות, בזבוז פושע של חיי אדם ומשאבים, ייאוש, אובדן תקווה ושנאה; או התחלת הדרך – גם אם ארוכה – לשלום שיושג באמצעות הסדר מדיני על בסיס שתי מדינות לשני עמים. אין דרך אחרת ואין אפשרות לא לבחור. אי אפשר יותר לדחות את ההכרעה, לחשוב שהמצב זמני ושיש לנו זמן. אין אפשרות לשתוק. כל מי שרוצה עתיד שפוי ובר קיימא למדינת היהודית חייב לנקוט עמדה עכשיו.
"הימין אובד עצות. מתחיל לדבר על סיפוח, על חלום הבלהות של ״מדינה אחת״ שהיא למעשה שלטון לא דמוקרטי שבו זכויות שונות מוענקות לפי השתייכות אתנית. ״פיתרון״ שפירושו סופו של החלום הציוני כפי שחלמו האבות המייסדים של ישראל. הוא נתלה באפשרות שלראשונה זה עשורים, הממשל האמריקאי של הנשיא טראמפ ייסוג מהתמיכה בשתי מדינות אבל – הפתעה! (ועם הנשיא טראמפ זו תמיד הפתעה) – גם הוא כבר מדבר על עצירת הבניה בהתנחלויות. כי אין באמת אפשרות אחרת. אבל לא טראמפ ולא אובמה לא חיים אצלנו בישראל במזרח התיכון ולא הם יספגו את הנזקים ההרסניים של המשך הכיבוש וההתנחלות ולכן ואני אומרת לכם: המכשול הכי גדול לשלום אלה ההתנחלויות והלובי הפוליטי של תנועת ההתנחלות. הוא שמייצג מיעוט של 4% מהישראלים אבל יש לו כוח רב בתוך הממשלה וגם כאן בארצות הברית.
"הלובי הפוליטי הזה מנסה בזמן האחרון לשנות את חוקי המשחק לטובתו בניגוד לעמדות רוב הישראלים ובניגוד לעמדות של רוב יהדות ארצות הברית. לאחרונה העבירה הממשלה חוק שמונע כניסה לישראל ממי שמתנגד להתנחלויות. בניגוד לכל דעה משפטית, עבר חוק שמכשיר התנחלות על קרקע פרטית פלסטינית בגדה המערבית, וחוקים המקשים על גיוס מימון לעמותות המקדמות זכויות אדם נכנס לתוקף זה מכבר.
"באופן חד יותר מעבר – עומדת על הפרק השאלה מה זה אומר להיות ״פרו ישראל״. פרו ישראל זה לא פרו הכיבוש. פרו ישראל זה בעד עתיד בטוח, עתיד של שגשוג ושלום. זו גם העמדה של רוב יהדות ארצות הברית שלא מוכנה להפקיד את הערכים הליברלים והדמוקרטים שלה מחוץ לדיון על ישראל אלא להפך, מבינה שיישום ערכים אלה הוא המפתח לעתיד בר קיימא לישראל.
"לכן זו אשליה לחשוב שיש דבר כזה ״לא להתערב״. אי התערבות היא התערבות לטובת המשך הכיבוש.  מה גם  שכאן בארה״ב ישנה התערבות מאסיבית לטובת הכיבוש והמתנחלים. השבוע אושר שגריר ארה״ב לישראל שעמד בראש מפעל גיוס תרומות להתנחלות בגדה המערבית. עליכם לדעת שזה אינטרס פוליטי צר שלא מייצג את רוב הישראלים. הוא מזיק לרוב הישראלים. מינוי השגריר הזה פוגע במסורת ששגריר ארה״ב בישראל מייצג קונצנזוס רחב ואת האינטרסים המשותפים לשתי המדינות.
"לכן אל תגידו: הכיבוש הוא עניין פנימי של ישראל ואנו לא נתערב כי המשך הכיבוש זו החלטה דמוקרטית של העם הישראלי. זה לא נכון! אם הכיבוש הוא המדיניות המרכזית של הממשלה אז תמיכה בממשלת ישראל היא תמיכה בכיבוש. וזה *מנוגד* לאינטרס הישראלי ומנוגד לעמדות של רוב הישראלים. רוב הישראליות והישראלים רוצים – רובם המכריע צריכים וחייבים – להשתחרר מהכיבוש למען העתיד של כולנו. זוהי לא רק זכותכם – זוהי חובתכם לנקוט עמדה. זה לא יהפוך איש לאנטי ישראלי – להפך – אין פטריוטיות גדולה מהתנגדות לכיבוש והצלת החזון הציוני של בית לאומי בר קיימא לעם היהודי בארץ ישראל.
"להיתלות בטרמפ ובאנשיו יש השלכות הרסניות לא רק בהקשר של ישראל אלא גם בדברים שמשותפים לנו כעם היהודי. זה לא פחות ממבעית לראות את העליה התלולה בתקריות האנטישמיות בחודשים האחרונים ומבעית עוד יותר לראות את השתיקה או השפה הרפה מצד הבית הלבן וממשלת ישראל. זוהי אנטישמיות ישנה. מגעילה. במועל יד, סמלים נאציים והשחתת קברים. כל אותם אלה שקראו לאובמה אנטישמי וליהודים שתומכים בשלום ובשתי מדינות קאפו שותקים עכשיו. אסור להשלים עם זה! אסור לנו להעביר את המסר שאנו מוכנים לשתוק על האנטישמיות שתמיד רדפה את עמנו בגלל סיבות פוליטיות. שאנחנו מוכנים לשתוק על שנאת יהודים אם רק שונאים את הערבים יותר. זה מנוגד לערכים הבסיסיים ביותר שלנו כיהודים וכבני אדם. הלקח מהגורל של העם היהודי הוא שאף בן או בת מיעוט לא אמור לחוש לא בטוח או נרדף בכל מקום ובכל זמן בעולם.
"נקודה אחרונה לגבי איראן: אני יודעת שרבים מכם תלכו בסוף הועידה לקונגרס ותפגשו את הנציגים שלכם ותרצו לשכנע אותם לתמוך בכם ובישראל. רבים מכם תבקשו מהם לתמוך בביטול העסקה עם איראן מתוך מחשבה שכך אתם תשרתו את מדינת ישראל בצורה הטובה ביותר. אני רוצה לבקש מכם: תחשבו שוב! אני יודעת שהעסקה עם איראן הפכה להיות נקודת מחלוקת פוליטית בין הנשיא טראמפ לנשיא אובמה ואין לי כל כוונה להיכנס למחלוקת פוליטית פנים אמריקאית. בכל מה שקשור לביטחונה של ישראל, אני יכולה להבטיח לכם שרובו המוחלט של הממסד הביטחוני הישראלי בעבר ובהווה תומך בהשארת העסקה על כנה, ולמעשה חושב שביטול העסקה יסכן את ישראל יותר מכל אפשרות אחרת.
"נכון, ראש הממשלה נתניהו הפך את התנגדותו לעסקה עם איראן לדגל הפוליטי המרכזי שלו. אבל זה לא האינטרס הישראלי וזו לא העמדה של רוב המומחים. למעשה, ההסכם מסיר את איראן מרשימת האיומים על ישראל ומאפשר להפנות משאבים לאיומים אחרים. יחסית לאפשרויות הריאלית שהן תקיפה צבאית או חזרה למצב הקודם, ההסכם טוב לישראל ומבטיח את ביטחונה.
"ישראל תמיד היתה מעל לכל מחלוקת פוליטית בארצות הברית. תמיכה דו מפלגתית. עליכם לדעת שנקיטת עמדה נגד ההסכם תעמיד את הארגון הזה במקום מאוד שנוי במחלוקת בתוך ישראל ולגבי עתידה וביטחונה של ישראל.
"לסיום, אייפאק תמיד היתה הקול של מדינת ישראל בארצות הברית. בזכותכם תמיד ידענו שיש לנו גב חזק אצל הידידה. גדולה והטובה ביותר שלנו. אל תהפכו לקול של הימין הישראלי. הוא משרת כרגע בממשלה אבל יש ציבור גדול במדינת ישראל ששמתם לעצמכם למטרה לייצג גם אותו ואת האינטרסים של כלל הישראלים והאינטרסים האסטרטגיים של מדינת ישראל. היום יותר מתמיד, ברור שאלה סיום הכיבוש על בסיס הסדר מוסכם של שתי מדינות בגיבוי בינ״ל, והבטחת מקומה של ישראל המזה״ת המשתנה באופן שאינו לעומתי. ממשלת הימין הולכת ומתרחקת מייצוג האינטרסים האלה. אל תעשו אתם אותו הדבר".