אזרחים באזור השרון סובלים כבר שנים משריפות שפוגעות באיכות חייהם. הרשויות לא עושות דבר

בתחילת השבוע כולנו סגרנו חלונות ומיהרנו להוריד כביסה, כי ידענו שתיכף יתמלא האוויר בעשן מדורות מחניק וצורב. תארו לעצמכם שהייתם צריכים לחיות בתוך עשן כזה רוב ימות השנה? מה אם הבית שלכם היה מתמלא כל שבוע בעשן מסריח, ועוד כזה שנובע משריפת פסולת וחומרים מסוכנים כמו אסבסט, פלסטיק וצמיגים? אם הילדים שלכם היו מתחילים לפתח בעיות בריאות קשורות לנשימה, אם היה קשה לנשום בתוך הבית?

עבור קרוב למיליון תושבים המתגוררים באזור השרון מדובר במציאות קשה. הם ממפים עשרות שריפות בשבוע, שריפות של פסולת חקלאית, תעשייתית, כימית. גורמים עברייניים ששורפים גרוטאות ומכשירי חשמל כדי להוציא מהם מתכות שניתן למכור.

לפני מספר חודשים דפקו לי על דלת הלשכה בכנסת קבוצה של תושבים שהחליטו להיאבק. הם פונים שוב ושוב לרשויות, למשרדי הממשלה, ושוב ושוב נותרים ללא פתרונות וללא תוצאות. אף אחד לא לוקח אחריות, והם ממשיכים לנשום אויר מסוכן.

ההתארגנות הציבורית הזאת כוללת תושבות תושבים מעשרות רשויות מקומיות ומועצות, והיא מתחילה להראות תוצאות. הבוקר שלחו 18 ראשי רשויות שמתגוררים בהן קרוב למיליון אנשים מכתב דחוף לראש הממשלה ודרשו לעצור את אוזלת היד, להציל את היישובים והתושבים, לפעול בצורה רצינית ואמיתית על מנת לבלום את התופעה הקשה הזאת.

אני תומכת בתושבים בכל דרך. לפני כמה שבועות נפגשתי עם קבוצת תושבים מהאזור יחד עם חברי חבר מועצת עיריית כפר סבא עילאי הרסגור הנדין. גיבשנו שורה של צעדים ביניהם יוזמה בוועדת הפנים לקיים דיון דחוף בנושא.

בתמונות: מקבץ שריפות מהזמן האחרון, צולם על ידי ועד הפעולה ״אזרחים למען אוויר נקי״