ביום חמישי, 24 בנובמבר 2011, יצויין ברחבי העולם היום הבינלאומי לציון המאבק באלימות נגד נשים.

אנו נערוך את העצרת השנתית המרכזית לציון היום, בשיתוף קידום מעמד האישה עיריית תל אביב יפו ומרכז סיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית תל אביב.

לקראת יום זה, בחרנו לערוך סקר בנושא הטרדות מיניות ברחוב, להלן הודעה לעיתונות המכילה את עיקרי הממצאים. הנושא התפרסם היום בהרחבה בהארץ, וכן בוואלה

83% מהנשים בכל גיל הוטרדו מינית במרחב הציבורי

הטרדות מיניות במרחב הציבורי מתרחשות בעיקר ברחוב ובשעות היום

כך עולה מסקר מיוחד שנערך ע"י קידום מעמד האישה עיריית תל אביב יפו בשיתוף אתר הכצעקתה, איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית ומרכז סיוע תל אביב לקראת היום הבינ"ל למניעת אלימות נגד נשים

לקראת היום הבינ"ל לציון המאבק באלימות נגד נשים שחל ביום חמישי, 24 בנובמבר 2011, ערכו היחידה לקידום האישה בראשות רות סופר בשיתוף אתר הכצעקתה הנלחם בהטרדות רחוב ואיגוד מרכזי הסיוע סקר מחקרי ראשון מסוגו בנושא הטרדות מיניות במרחב הציבורי.

הסקר, שנערך ע"י מכון חקר-רייטינג בהנהלת מרים חונן, כלל 500 נערות ונשים (מעל גיל 16) תושבות תל אביב יפו בתאריכים 6 עד 18 בנובמבר. הסקר כלל שאלות כלליות לגבי קיומן של תופעות מטרידות מינית במרחב הציבורי, וכן מספר מאפיינים כולל מיקום ההטרדה, השעה ביום והגיל שבו התרחשה.

עיקרי הממצאים:

 • 83% מכלל הנשים הוטרדו מינית לפחות פעם אחת בחייהן (למעלה מ-90% מהנשים מתחת לגיל 60).
 • ההטרדות הנפוצות ביותר הן שריקה ברחוב (64%) וצפירה ממכונית (61%), ולאחר מכן נעיצת מבט ממושך באופן שגורם לאי-נעימות (45%), הערות שגורמות אי-נוחות (40%), והצעת טרמפ מאדם זר מבלי שהתבקש (40%).
 • אחת מכל שלוש נשים (34% מכלל הנשים) העידו כי אדם זר התחכך בהן או נצמד אליהן, 22% (יותר מאחת לחמש נשים) קיבלו הצעות מגונות מאדם זר; 21% העידו כי אדם זר נגע בהן, 18% כי אדם זר עקב אחריהן, ו-15% כי אדם זר קילל אותן באופן מיני או בהתייחסות לאיבר בגופן. 6% העידו כי אדם זר ביצע בהן מעשים מגונים.
 • מקום ההטרדות השכיח ביותר הוא הרחוב, שם הוטרדו 96% מהנשים שהוטרדו. מקומות שכיחים נוספים הם התחבורה הציבורית (45% מהמוטרדות) וחוף הים (30%).
 • רוב ההטרדות מתרחשות בשעות היום: 95% מהמוטרדות הוטרדו בשעות היום (רק ביום או גם ביום וגם בלילה), ו-64% הוטרדו בשעות הערב והלילה (רק בערב או גם ביום וגם בערב).
 • ההטרדות מסוג התחככות, היצמדות או נגיעה נפוצות ביותר בתחבורה הציבורית (76% ו-46% בהתאמה).
 • 70% מהנשים שהוטרדו דיווח כי הוטרדו מספר פעמים בחייהן ובגילאים שונים.

מסקנות עיקריות:

 • הטרדה מינית במרחב הציבורי היא שכיחה ביותר. רוב מכריע של הנשים חוו הטרדה מינית, בכל גיל.
 • ההטרדות אינן אירוע חד פעמי אלא אירוע חוזר ונשנה לאורך חיי האשה.
 • ההטרדה המינית אינה תופעה המתרחשת בסמטה אחורית באישון לילה. ההטרדות מתרחשות לאור היום ולעיני כל – בעיקר ברחוב, ושכיחות גם בתחבורה הציבורית ובחוף הים.
 • התחבורה הציבורית היא המקום המועדף על המטרידים כדי לגעת, ולהתחכך בנשים.
 • כיום רק כמחצית מהנשים שעברו הטרדה מינית במרחב הציבורי רואות עצמן כמי שעברו הטרדה כזו.

תגובות:

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, חברת המועצה תמר זנדברג (מרצ), אמרה כי הנתון הכולל הוא מבהיל, גם אם לא מפתיע. המציאות שכל אישה מכירה מקבלת עתה שם ומספר, וברור יותר כיצד הרחוב, התחבורה הציבורית וחוף הים אינם מקומות בטוחים לנשים באשר הן. אמנם ההטרדות הנפוצות ביותר הן מילוליות, אולם המציאות היא חמורה גם לגבי נגיעות, התחככויות ואפילו מעשים מגונים. איסוף המידע הוא חשוב בעיקר כדי לגבש צעדים למיגור התופעה.

חברת המועצה שרון מלכי (עיר לכולנו) אמרה: "ממצאי הסקר התקדימי חושפים לראשונה את הפגיעות הבלתי-נסבלת של נשים במרחב הציבורי. הנתונים הללו מספרים את מה שחווה על בשרה כמעט כל אישה בתל אביב יפו: פעמים רבות מידי מי שמעוניינת לצאת לרחוב הופכת את עצמה בעל כורחה לטרף בידי תרבות שוביניסטית ואלימה, הרואה בנשים ובגופן הפקר. את הממצאים העגומים יש לתרגם לצעדי מדיניות בלתי-מתפשרים, שיעלימו מהנוף התל-אביבי תופעות 'נורמטיביות' לכאורה, כמו צפירה מרכב או שריקה ברחוב לנשים. מדובר במעשים גסים ופסולים, שאף נותנים לגיטימציה לפגיעות חמורות יותר."

יו"ר איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, מיכל רוזין, אמרה כי: נתוני הסקר מאששים את העדויות הרבות שמגיעות למרכזי הסיוע מכל רחבי הארץ על מרחב ציבורי מאיים ופוגעני כלפי נשים. הממצאים זועקים לשמים וקוראים לרשויות ולגורמי האכיפה לפעול ללא לאות למיגור התופעה.

מנהלת מרכז הסיוע תל אביב, מרים שלר, הוסיפה כי: אני לא מופתעת מתוצאות הסקר ואנחנו במרכז סיוע מטפלות יום יום בפניות רבות על הטרדות מיניות הן במרחב הציבורי והן במרחב הפרטי  רוב הפניות נשארות במסגרת שיחה בקו ללא הגשת תלונה במשטרה או בפני כל גורם אחר.  אני מברכת על קיום הסקר שמצביע על מימדיה האמיתיים של התופעה ומשקף את המציאות העגומה שרוב הנשים בישראל חיות בה מהסקר עולה נקודה נוספת חשובה והיא העובדה שרוב הנשים עוברות הטרדות אבל לא יודעות לתת לזה שם.  הסקר מצביע על הצורך בחינוך הציבור לגבי מהי התופעה של הטרדה מינית, מה היקפיה ומה ההשלכות על הביטחון האישי של נשים במרחב הציבורי. זאת בעיה חברתית חמורה שצריכה להטריד את כלל הציבור.

ד"ר ענבל וילמובסקי מאתר "הכצעקתה", הנאבק בהטרדות רחוב, אמרה כי: "הממצאים האלה בהחלט מחזקים את מה שאנו יודעות מתוך פעילותינו היומיומית דרך האתר, שחושפת במלוא עוצמתה את תופעת הטרדות הרחוב המגדריות והמיניות כלפי נשים בכל מקום ציבורי ובכל גיל. אנו מזמינות כל אישה וגבר להיכנס ולקרוא באתר את הדיווחים וקוראות לנשים וחברי הקהילה הלהטב"ית לשלוח אלינו דיווח על הטרדה במידה ורוצות לשתף ו"לצעוק בחזרה". כולנו תקווה ששיתוף הפעולה בין כל הגופים המעורבים בהיגוי הסקר יניב המשך פעילות מוצלחת ופוריה במאבק נגד אלימות כלפי נשים ולהט"ב במרחב הציבורי בישראל. "