היום התקיים מפגש הסיום של ההשתלמות שיזמתי בנושא רגישות מגדרית בגיל הרך.

היוזמה החלה לפני כשנתיים, כאשר מתוך הנסיון של ביתי בגן הבנתי עד כמה ההטמעה לחשיבה מגדרית ולא-שוויונית מתחילה שם, בגן הילדים, דרך השירים, המשחקים, חלוקת המרחב בגן, סיפורי הילדים, הדמויות לחיקוי ועוד. הרבה מן המאמץ שאנו משקיעות מאוחר יותר בנערות ובבגרות, למיגור הטרדות מיניות, סטראוטיפים מיניים, חוסר שוויון וחוסר ייצוג טמון שם, בילדות המוקדמת, בהתנהגות הטבעית והמובנת מאליה של הגננות וההורים.

חשבתי שהכוונה קלה, מודעות, פקיחת עיניים בגיל צעיר, יכולה להסיט את המציאות לכיוון יותר שוויוני ולמציאות טובה יותר עבור כולם, בנות ובנים.

גייסנו לעניין את יועצת ראש העירייה לקידום מעמד האישה, רות סופר הנפלאה, ואת מנהלת מחלקת גני ילדים אורנה אבידן. הקורס הראשון נפתח השנה, והשתתפו בו כ-30 סייעות בגנים עירוניים בתל אביב יפו. את הקורס ריכזה גלית תגורי-משה והוא כלל חומר תיאורטי בנושאי מגדר ופמיניזם, והרבה התנסות מעשית: קריאה בספרות ילדים, התייחסות לסידור פינות המשחק בגן, ללבוש וצבעים, להצגת דמויות לחיקוי ועוד ועוד.

מפגש הסיום התרחש היום, בהשתתפות מנכלית הרשות לקידום מעמד האישה במשרד ראש הממשלה ורד סוויד, רותי סופר, אורנה אבידן, ופרופ' אסתר הרצוג.

במפגש חלקו הסייעות את הרשמים שלהן מן הקורס, ואת מה שהן לוקחות איתן כדי ליישם בגן. אני מודה שאפילו אני לא ציפיתי לשמוע דברים מרגשים כל כך, שיתרחשו במהירות כל כך. אחת אחרי השניה חלקו הסייעות כיצד הקורס שינה את התנהגותן בגן באופן מיידי, רק באמצעות מודעות ותשומת לב.

אחת סיפרה שכאשר ילדה בגן סיפרה לה שהיא רוצה להיות "המון נסיכות", היא השיבה שהיא יכולה להיות גם "המון גיבורות"; אחרת סיפרה שעודדה את הילדות להוריד את החצאיות והגבריונים הלא-נוחים ולעבור לבגדים נוחים יותר; סייעת אחרת סיפרה לילדים בגן סיפור, שבו תפקידי ההורים היו מסורתיים, ותוך כדי הסיפור פיתחה איתם סיפורים חלופיים, שונים ומגוונים; הסייעות התנסו בתיאטרון קהילתי, והלכידות החברתית ביניהן השתפרה במהלך הקורס.

במפגש הסיום סיפרה ורד סוויד, שהיתה כלת חידון התנ"ך הראשונה בהיותה בת 12, על פעילותה נגד העלאת גיל הפרישה לנשים, נושא שגם הוא בעל חשיבות לסייעות כסקטור מגדרי מובהק.

יצאתי בתחושה של התרוממות רוח, שעלתה אפילו על הציפיות שלי. בשנה הבאה נרחיב את הקורסים לסייעות וגננות נוספות, בדרך לשוויון מגדרי כבר מהגיל הרך.